Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaPozostałeGabinety pedagogiczne

Artykuł: 5 największych pomyłek jakie robią rozwodzący się rodzice.

Dodaj zlecenie

5 największych pomyłek jakie robią rozwodzący się rodzice.

5 największych pomyłek jakie robią rozwodzący się rodzice.
Autor: kindersztuba   |   7 gru 2014, 17:37   |   Dział: Artykuły

www.kindersztuba.pl Kinderszuba.pl to blog poświęcony problematyce rodziny w ujęciu pedagogicznym i ogólnorozwojowym.

5 największych pomyłek jakie robią rozwodzący się rodzice.

www.kindersztuba.pl

Zerwanie więzi między rodzicami jest trudne dla nich samych a jeszcze trudniejsze dla ich dzieci. One mogą czuć się winne złych relacji między rodzicami. Niektóre chcą wynegocjować pogodzenie się miedzy skłóconymi małżonkami. Niektóre nawet są jakby w żałobie po odejściu jednego z rodziców. Inne dzieci muszą pomagać rodzicowi, który nagle nie radzi sobie z codziennymi czynnościami jak na przykład przygotowanie obiadu, kolacji lub wykonywaniem podstawowych prac domowych.
Wiele dzieci nosi w sobie traumę jeszcze w życiu dorosłym. Niestety rodzice nie myślą o konsekwencjach dla dziecka lecz egoistycznie skupiają się na sobie i wzajemnie wytykają sobie błędy. Rozwodzące się pary mogą zniwelować rany zadawane dziecku poprzez zmianę swoich zachowań.

Eksperci do spraw rodziny dają kilka wskazówek jak rozstać się bez emocji, nie niszcząc przy tym psychiki dziecka:

1. Nie rób z dziecka „posłańca”.
Wielu rodziców próbuje komunikować się z partnerem poprzez dziecko. To, powoduje nagromadzenie u dziecka stresu emocjonalnego, spowodowanego przymusem negocjacji pomiędzy rodzicami.
E-mail jest doskonałym narzędziem do komunikowania się ze swoim „ex-małżonkiem”. Pozwala na omówienie praktycznych aspektów związanych z obszarami negatywnymi dla nas i nie otwierania starych ran, szczególnie bolesnych i przykrych. Nagranie wiadomości to również sposób na przekazanie informacji ex-partnerowi, poza tym jest dopuszczalna w sądzie, więc osoba korzystająca z takiej formy komunikacji jest bardziej ostrożna.
Jeśli chcesz lub musisz porozmawiać ze swoim „ex” telefonicznie lub osobiście, skoncentruj się na zadaniu, a co najważniejsze nie wpadnij w gniew. Wystarczy powiedzieć: „ Rozumiem Twoje uczucia ale jestem tutaj po to, aby omówić sytuacje(np. w szkole) naszego dziecka. To co dzieje się z dzieckiem zależne jest również od drugiego rodzica.

2. …lub terapeuty
Nastolatki lubią poczucie kontroli rodzicielskiej, natomiast rozwód zmienia ich świat „do góry nogami”. Nie wpadajcie więc w panikę i nie udostępniajcie dzieciom informacji o złych emocjach do swoich „ex” . Ich własny niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa spowoduje, że nie zrozumieją o co Ci chodzi, dopóki sami nie będą rodzicami. Zamiast użalać się nastolatkowi i ranić jego psychikę, udaj się do terapeuty.

3 .Staraj się „dotrzeć” do swego dziecka.
Dzieci potrzebują czuć się rozumiane. Po rozwodzie ich uczucia mogą być w „rozsypce”. Słuchaj ich, mów co myślisz, ale nigdy nie krytykuj ex-małżonka, żony. Pamiętaj, że to ojciec, matka Twojego dziecka! Nie nastawiaj dziecka przeciw ojcu, matce. Dziecko samo i w swoim czasie oceni sytuację.
Jeśli dziecko spotka nowego partnera lub partnerkę rodzica, porozmawiaj z nim o jego odczuciach i zapewnij, ze to nie jego wina. Jako rodzic, nie musisz mieć na wszystko rozwiązania. Po prostu wystarczy że posłuchałeś dziecka. Nie wyciągaj wniosków. Możesz zasugerować dziecku zapisanie swoich uczuć i podzielenie się nimi ze swoim ex-małżonkiem ale tylko wówczas gdy dziecko zechce to zrobić. To nie są Twoje doznania , lecz Twojego syna czy córki . Uzdrowienie ich uczuć przyjdzie poprzez połączenie Twojej miłości ze zrozumieniem.

4. Unikaj premedytacji.
Wizyta dziecka u ex-małżonka lub małżonki to dla rodziców częsty powód do działań
z premedytacją. Spotkanie dziecka z ojcem czy matką traktowane bywa tak, jakby dziecko dopiero co odwiedziło wujka lub ciocię. Rozmawiając z dzieckiem po jego wizycie u taty czy mamy nie stawiajmy go w stresującej sytuacji, kiedy będzie musiało wybierać pomiędzy tobą a drugim rodzicem. Dla dziecka to i tak zbyt skomplikowana
i trudna sytuacja kiedy musi dzielić dwa „światy” i związane z nimi zwyczaje. Tak więc, po wizycie u ex-małżonka nie stawiajmy dziecka w pozycji trudnej dla niego emocjonalnie. Zadawajmy mu jedynie proste i ogólne pytania, które rozładują napięcie, a potem pozwólmy mu odejść do swoich zajęć.

5. Napraw szkody, które zostały już dokonane.

Wiele rodziców już po rozwodzie przyznaje, że mogło uniknąć wielu błędów dokonanych wobec własnych dzieci. Czy jest już za późno aby cofnąć emocjonalne porażki i bolesny rozłam?
Nie, dzieci są niezwykle wyrozumiałe, co najmniej do okresu kiedy zaczynają być nastolatkami, kiedy to gniew może być bardziej cementujący. Jeśli popełniliśmy błędy ważne jest aby wykonać następujące czynności:

• Przeproś dziecko. Powiedz, że jest ci przykro że musiało przejść tak trudną drogę.
• Szczegółowo wyjaśnij, co zrobiłeś źle, a następnie zobowiąż się do zmiany swojego zachowania od tego momentu.
• Daj dziecku możliwość sygnalizowania – na przykład powiedz dziecku, aby podniosło rękę, gdy zaczynasz krytykować ex-małżonka. Sygnał taki będzie służył jako informacja dla Ciebie, w sposób nie budzący wątpliwości, ze robisz ponownie błąd i trzeba Cię zatrzymać.

Bożena Ciesielska

KOMENTARZE
  • brak komentarzy