Favore.plBaza wiedzyInformatyka i telekomunikacjaKomputery, sieci komputerowe

Artykuł: Apple czy PC? Który komputer, dla kogo

Dodaj zlecenie

Apple czy PC? Który komputer, dla kogo

Autor: rokko88   |   30 maj 2011, 10:27   |   Dział: Artykuły
Tagi: komputer

Coraz szybciej rozwijająca się technologia informatyczna zachęca poszczególne firmy do częstszych usprawnień swojego sprzętu. Pojawia się też wielu nowych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem i stoją przed wyborem: czy zakupić standardowego PC (Personal Computer) z Windowsem od Microsoftu czy też wybrać słynne "jabłuszko", czyli Macbook'a firmy Apple.

Chcąc wybrać idealny dla siebie komputer warto postawić sobie dwa podstawowe pytania: "czego oczekuję od komputera?(niezawodności, dostępu do oprogramowania, designu czy może długiej żywotności baterii?" oraz "jakim budżetem dysponuję?" Nasz ostateczny wybór między Mac'iem a PC zależy od odpowiedzi na te pytania


Apple Macbook

Firma Apple opiera się przede wszystkim na wyrobieniu pewnej renomy i marki swoim produktom. Przedsiebiorstwo to zawsze słanęło z innowacyjności i nietuzinkowego podejścia do projektowania i proponowania użytkownikom nietypowych, ale i intuicyjnych rozwiązań . Doskonałymi przykładami takiej myśli technicznej firmy z Cupertino jest iPod oraz ostatnio iPad. Każdy z tych produktów wniósł powiew świeżego powietrza do branży i z miejsca stał się pewnego rodzaju ikoną w kulturze i elementem stylu życia.
Nie inaczej jest w przypadku Macbooka. Na pierwszy rzut oka widać niesamowitą stylizację tego laptopa, który wykonany jest z jednego stopu aluminium. Zwiększa to wytrzymałość obudowy, ale i nadaje bardzo nowoczesny look temu laptopowi. Ale główną zaletą wykorzystania tego stopu jest niewielka masa (jedynie 2,13 kg) co zwiększa mobilność Macbooka. To tyle jeżeli chodzi o zewnętrzne cechy. Ekran LED o przekątnej 13'3" i rozdzielczości 1280x800 wystarczy do swobodnej pracy, oglądania filmów, jednak może okazać się zbyt mały w przypadku gier (które jednak nie są celem użytkowania produktu Apple'a).
Jednak istotą fenomenu Macbooka jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również (a może przede wszystkim) to co kryję się w środku. Sama specyfikacja techniczna procesora, pamięci oraz karty graficznej nie robią wrażenia. Technologia wykorzystywana w Macbookach jest identyczną z tą z komputerów klasy PC. Standardowo jest to procesor Intel Core 2 Duo (choć ostatnio nowe wersje wyposażone są już w technologię Intela i3, i5 oraz i7, również umieszczanych w pecetach), 2-4GB pamięci RAM oraz karta graficzna GeForce 320M z 256MB co już niestety w porównaniu z PC jest wartością mała (przeciętnej klasy laptop PC posiada kartę z pamięcią 512MB - 1GB). Przez niewielką ilość pamięci graficznej, nie możemy liczyć na uruchomienie najnowszych gier. Jednak kluczem jest system operacyjny Mac OS Leopard Snow. Dzięki niezwykłej intuicyjności i płynności tego systemu, nie mamy do czynienia ze znanym z Windows zawieszeniem systemu, spowolnieniem wywołanym niepożądanym uruchomieniem programu itp. Niezawodność jest tu niewątpliwą zaletą i przewagą Macbooka nad PC. Ponadto posiadając ten system operacyjny, problem wirusów praktycznie nas nie dotyczy. Dzięki temu unikamy czasochłonnego formatowania zaśmieconego systemu i instalacji wszystkich sterowników. Tak jak wcześniej wspomniałem obsługa programów na Mac OS jest bardzo przejrzysta i nie sprawia żadnego problemu początkującym użytkownikom. Przy tym wszystkim, bateria Macbooka pozwala nam na nawet 10 godzinną pracę, co jest wynikiem robiącym wrażenie (PC pozwalają na średnio 3h, niektóre Sony Vaio na 7h). Nie musimy się więc martwić o możliwość pracy w podróży, na uczelni czy na zewnątrz.
Wszystko to jest niestety okupione bardzo wysokim kosztem takiego sprzętu. Przedział cenowy Macbooka waha się w granicach od 4000 złotych do nawet 10 000 złotych. Komputer PC o podobnych specyfikacjach technicznych z większą przekątną ekranu (15"), krócej trzymającą baterią oraz standardową obudową to wydatek rzędu 2000 PLN. Ponadto 2 złącza USB wbudowane w Macbooka nie robią wrażenia, zwłaszcza gdy praktycznie każde urządzenie tj. myszka, aparat fotograficzny, kamera, pendrive, modem oparte jest właśnie na tym standardzie. Kolejną wadą może okazać się mniejsza dostępność oprogramowania do Mac OS. Niewiele gier i aplikacji dostosowanych jest do pracy z tym systemem operacyjnym. Przez te cechy, a zwłaszcza zaporową cenę Macbook jest tak mało popularny w Polsce.


Laptop PC

Komputery wyposażone w system operacyjny firmy Microsoft - Windows są obecnie najczęściej spotykanymi laptopami na naszym rynku. Jest to spowodowane przede wszystkim znacznie niższą ceną w porównaniu np. z Macbookami. Komputer o podobnej specyfikacji, jak ten z firmy Apple kupimy już za 1500-2000 PLN (w zależności o przekątnej ekranu). Poza tym wszystkie najbardziej popularne aplikacje do pisania tekstu, obróbki graficznej czy nawet gry pisane są pod system Windows co sprawia, że takie komputery są znacznie bardziej uniwersalne. Wraz z popularnością systemu rośnie zagrożenie zarażeniem wirusem, który może prowadzić do formatowania (ponownej instalacji całego systemu z usunięciem danych na dysku twardym). W przypadku Windows taki proces wiąże się z ponowną instalacją całego sprzętu i oprogramowania, co zajmuje sporo czasu. Do wad PC należy również niestabilność systemu, który ma tendencje do przestojów i wolnej pracy. Ze względu na niższą cenę, mamy większy wybór w specyfikacji technicznej. W cenie Macbooka możemy dostać naprawdę mocny sprzęt, który może służyć do rozrywki i codziennej pracy. I właśnie takie jest główne przeznaczenie PC. Wszystkie najnowsze gry dostarczające niesamowitych wrażeń przez efektowną grafikę pisane są pod konsole i właśnie Personal Computers.


Podsumowując, jeśli nasz budżet jest wysoki (4000-6000PLN) i nie zamierzamy spędzać czasu na graniu i cenimy sobie design i praktyczność możemy z czystym sumieniem wybrać Macbooka firmy Apple. Natomiast jeśli nasz komputer ma służyć do rozrywki, niekoniecznie być zawsze niezawodnym, mniej mobilnym a nasz budżet jest mniejszy powinniśmy tak jak większość w Polsce, zdecydować się laptopa klasy PC, którejś ze znanych producentów (Sony, Dell, Samsung, Toshiba, Asus)

KOMENTARZE
  • Tamidrian   31 maj 2011, 10:27
    Artykuł nie poparty wiedzą, oparty na stereotypach...
  • michas   31 maj 2011, 10:27
    nie ma to jak rzetelny artykuł. a linux?
  • alex   31 maj 2011, 10:39
    Z oprogramowaniem na Mac niema aż takiego wielkiego problemu. Do podstawowych zadań Mac ma aplikacje sprzedawane w cenie komputera (iLife i inne). Jeżeli czegoś brakuje to jest dużo darmowych aplikacji chociażby na macupdate.com lub w Mac App Store. Gier też jest sporo :)
  • dev   31 maj 2011, 10:52
    Wybieram Suse najlepszy system pod kątem dostosowania do indywidualnych potrzeb.
  • Tahion   31 maj 2011, 11:04
    Oj dawno nie widziałem tak kiepskiego pod względem merytorycznym artykułu. Nie myślałem że na podstawie obiegowych opinii można pisać takie głodne kawałki. Pominięcie innych systemów na PC jest raczej dziwną sprawą. A BSOD znany z starych wersji Windowsa już praktycznie nie występuje (podczas normalnej pracy) widać autor wzorował się na Win98SE albo może na WinME.
  • Kamil   31 maj 2011, 11:35
    "Firma Apple opiera się przede wszystkim na wyrobieniu pewnej renomy i marki swoim produktom. Przedsiebiorstwo to zawsze słanęło z innowacyjności i nietuzinkowego podejścia do projektowania i proponowania użytkownikom nietypowych, ale i intuicyjnych rozwiązań . Doskonałymi przykładami takiej myśli technicznej firmy z Cupertino jest iPod oraz ostatnio iPad. Każdy z tych produktów wniósł powiew świeżego powietrza do branży i z miejsca stał się pewnego rodzaju ikoną w kulturze i elementem stylu życia."

    Dobre firma apple nie jest innowacyjna pod względem techniki, tylko pod względem marketingu. Nie wiem czy innowacyjnością można nazwać wstawienie przestarzałych podzespołów w święcącą się obudowę i sprzedania ich po cenie 4x większej niż normalnie. Po drugie sprzęt jest niekompatybilny z rynkowymi standardami, tylko ze standardami apple ( rożne złącza, karty) ,które od normalnych różnią się kształtem ewentualnie innym szczegółem, a za które apple życzy sobie krocie.
    A co do wirusów jak ktoś myśli podczas użytkowania komputera to nie ma z nimi problemu.

    Polecam stronę applefobia (wpisać w google) ciekawy blog, choć troszkę przekoloryzowany który ukazuje absurd tej marki.
  • voland   31 maj 2011, 11:58
    a ja sprzedaję pomidory i mówię wam, że są lepsze od marchewek. Są wszechstronne i można je jeść ze wszystkim, no, a że droższe.... hmmm ale ten smak i wygląd!
    Od razu widać, że artykuł jest tendencyjny. Panie autorze - może by tak trochę subtelniej owijać w bawełnę?
  • rokko88   31 maj 2011, 13:55
    nie pracowałem na linuxie, więc nie ma sensu, żebym wypowiadał się na temat pracy z nim.
    Ale zachęcam do napisania lepszych artykułów:)
  • dgdg   21 maj 2012, 0:43
    "Przez niewielką ilość pamięci graficznej, nie możemy liczyć na uruchomienie najnowszych gier" czy przypadkiem MAC nie ma systemu MacOS i czy ten system jest w stanie uruchomić windowsowe gry? PC według autora jest niezawsze niezawodny a MAC jest zawsze? co za bzdury. Za laptop apple płaci się 2x więcej niż za zwykły laptop a dostaje się przestarzałe części których inni producenci nie używają od kilku lat
  • gogzmagog   23 paź 2012, 14:35
    Jeśli sprzętowo to prawie to samo,nie licząc drobnych niuansów estetycznych to w czym problem.Można postawić Win na Macu i pewnie przy odrobinie wysiłku Mac OS na Pc.Choć i tak uważam że tworzenie tego typu podziałów jest chore.Mam w rodzinie głosiciela jedynej słusznej wiary a jabłko z raju.Męczy mnie to nawijanie o wyższości sztucznej pochwy nad zwinną ręką.
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Doradztwo w inwestycjach Chcesz zarobić na spadkach? Oczekujesz szybkiej stopy zwrotu z inwestycji? Potrzebujesz INVESTPOLU!brak zdjęcia 2 000 zł zestaw Wrocławdolnośląskie