Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeEnergetyczne, ciepłownicze

Artykuł: Baterie słoneczne - z czym to się je?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Baterie słoneczne - z czym to się je?

Baterie słoneczne - z czym to się je?
Autor: konto_usuniete_437008   |   9 lut 2015, 15:57   |   Dział: Artykuły

Energia słoneczna jest powszechnie dostępnym i całkowicie czystym źródłem odnawialnej energii, jakie człowiek nauczył się wykorzystywać. W ciągu kilku minut do Ziemi dociera tyle energii, ile zużywa się na niej w ciągu roku. Dzięki temu, że potencjał ten został zauważony, udało nam się wynaleźć baterie i panele słoneczne.

Technologia baterii słonecznych jest wielkim krokiem w pozyskiwaniu energii odnawialnych. Energia przesyłana przez Słońce jest dosłownie łapana przez panele, wyposażone w tak zwane fotoogniwa, które zbudowane są z dwóch, bardzo cienkich, krzemowych płytek. Pod wpływem światła generują one prąd, który następnie odprowadzany jest do podłączonych akumulatorów. Trzeba tu zaznaczyć, że w bateriach powstaje prąd stały, a większość urządzeń domowych korzysta z prądu zmiennego - tutaj ważne są tak zwane falowniki, zamieniające prąd stały w zmienny.

Rozwiązanie to zazwyczaj stosowane jest w domkach, gdzie baterie mogą być instalowane na dachach, ale również w oknach, czy markizach.

Najlepszą praktyką jest zaprojektowanie instalacji paneli słonecznych już w trakcie tworzenia projektów domu, ponieważ dzięki temu, wszystkie elementy będą mogły być dopasowane (np. stopień pochylenia dachu).

Pozyskiwanie energii ze Słońca wydaje się bardzo proste, ale ile tak naprawdę można jej “złapać”? Otóż z 1 metra kwadratowego baterii słonecznych, możliwe jest uzyskanie 100 kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej. Biorąc to pod uwagę można stwierdzić, że ogniwo o wielkości 25 metrów kwadratowych jest w stanie zaopatrzyć w prąd średniej wielkości dom.

Problemem, który pojawia się przy planach wykorzystania Słońca jako źródła energii jest cena potrzebnych do tego urządzeń. Wysokie koszty powodują nieopłacalność takiej inwestycji przez co, jak do tej pory w Polce niewiele osób się na to decyduje.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy