Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeAlarmowe, zabezpieczające

Artykuł: Bezpieczeństwo w domu - systemy alarmowe

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Bezpieczeństwo w domu - systemy alarmowe

Autor: karolinau   |   29 kwi 2015, 15:12   |   Dział: Artykuły

Czasem dobre zamki i drzwi antywłamaniowe nie zapewniają skutecznej ochrony domu przed włamaniami. Warto zainwestować w system alarmowy, który jest znacznie skuteczniejszy. Sama tabliczka z informacją, że dom jest chroniony alarmem zniechęca złodzieja.

System Sygnalizacji Włamania i Napadu jest zespołem urządzeń służących do wykrywania i sygnalizowania obecności lub próby wejścia osoby nieupoważnionej do tego. Rodzaj systemu wybiera się, biorąc pod uwagę wartość pieniężną przechowywanych przez właściciela dóbr.

Do domu mieszkaniowego zaleca się system zapewniający trzeci stopień zabezpieczenia, wykrywa on: otwarcie lub penetrację drzwi i okien, poruszanie się w danym obszarze, atak na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone.

System składa się
z: centrali alarmowej, detektorów i czujek, sygnalizatorów, manipulatorów, łącznie kilkadziesiąt elementów, wszystkie trzeba ze sobą połączyć. Przewody przechodzą przez wszystkie pomieszczenia, najlepiej jest ukryć je pod tynkiem.

Dostępne są również systemy bezprzewodowe, nie wymagają kucia ścian, ale urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są znacznie droższe, a ich działanie łatwe do zakłócenia. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich przed zakłóceniami, ale są to jeszcze dodatkowe koszty. System bezprzewodowy wybiera się tylko w sytuacji, gdy instalacja przewodowa jest bardzo trudna do wykonania, a wręcz nieopłacalna.

Alarm włącza się, gdy czujka wykryje intruza. Pasywne czujniki podczerwieni reagują na zmiany natężenia promieniowania cieplnego, a czujniki dualne zawierają dodatkowo detektor mikrofalowy. Podwójna detekcja umożliwia wyeliminowanie fałszywych alarmów, pojawiających się z powodu zmiany temperatury w pomieszczeniu. Czujki wzbudzają alarm po wykryciu ruchu w polu widzenia, chronią pomieszczenia podczas nieobecności mieszkańców.

Aby alarm dawał poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, przebywającym w domu stosuje się ochronę obwodową. Za pomocą czujników magnetycznych zabezpiecza się okna i drzwi, których otwarcie skutkuje przerwaniem obwodu elektrycznego. Dodatkowe czujniki wibracyjne wychwytują drgania, które są typowe dla prób sforsowania drzwi i okien. Można również zamontować czujniki, które reagują na dźwięk tłuczonego szkła.

Teren wokół budynku chroni się stosując aktywne bariery podczerwieni. Są to nadajniki, które wysyłają wiązki promieniowania podczerwonego w stronę odbiorników. Można również zastosować maty naciskowe, które reagują na próbę podniesienia wartościowego przedmiotu.

Centrala alarmowa odbiera sygnały z czujek, przycisków i detektorów, następnie je przetwarza, sygnalizuje o ich stanie, uruchamia system alarmowy. Inicjuje transmisję informacji o zdarzeniach. Do dodatkowych jej funkcji zalicza się samokontrolę centrali i informowanie o usterkach systemu, powiadomienie o włączeniu alarmu na podany numer telefonu, pamięć zdarzeń, umożliwiająca sprawdzenie, kiedy alarm był włączony lub wyłączony, kiedy został wzbudzony i jaka czujka go uruchomiła.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy