Favore.plBaza wiedzyRozrywka, imprezy i sztukaImprezy i uroczystościOrganizacja imprez i uroczystościIntegracyjne, eventy firmowe

Artykuł: Bezpieczna jazda. Jak zachowywać się odpowiedzialnie za kółkiem

Dodaj zlecenie

Bezpieczna jazda. Jak zachowywać się odpowiedzialnie za kółkiem

Autor:   |   22 sty 2015, 16:18   |   Dział: Artykuły

Kupujemy coraz więcej samochodów. Często spotykamy się też z twierdzeniem, że jedno auto w domu nie wystarczy. Ale czy wobec tego potrafimy zachować ostrożność na drodze? Statystyki wypadków jednoznacznie mówią: nie

Jakie błędy popełniamy podczas jazdy samochodem i co możemy zrobić, żeby uczynić jazdę bezpieczną i ekonomiczną?

Błąd nr 1. Wciskanie hamulca “do dechy” bez sprzęgła

Wbrew pozorom, wydłuża się wtedy droga hamowania. Hamowanie pulsacyjne też się nie sprawdzi. Co zatem jest skuteczne? Najpierw równoczesne, mocne kopnięcie w sprzęgło i hamulec, a potem mocne dociskanie hamulca aż do zatrzymania się pojazdu.

Błąd nr 2. Dodawanie gazu podczas pokonywania zakrętu

To wcale nie jest ani skuteczne, ani bezpieczne, chyba że w samochodach z napędem tylko na tylne koła. Przy napędzie 4x4 koła tracą przyczepność podczas takiego manewru.

Błąd nr 3. Złe ocenianie czasu reakcji

Nikt nie jest na tyle zdolny, żeby zareagować w jedną milisekundę. Gdy kierowca jest zmęczony, jego czas reakcji wynosi 3 sekundy, a samochód w tym czasie zdąży przejechać nawet kilkadziesiąt metrów. Lepiej więc nie “siedzieć na ogonie” komuś innemu, ale zachować bezpieczną odległość i dać sobie czas na zareagowanie w niebezpiecznej sytuacji, a nie ryzykować wypadku.

Zimowe błędy kierowców

Najczęściej jest to blokowanie drogi innym kierowcom, albo wręcz przeciwnie, nadmierna brawura. Często spotyka się też nieostrożne rozpędzanie na śliskiej nawierzchni i brak przewidywania błędów innych (poczucie, że skoro ja tu jadę, to na pewno nikt nie zrobi niczego źle - nie wpadnie w poślizg, nie zahamuje gwałtownie itp.)

Jak ustrzec się tych błędów?

Po pierwsze, przyznać się przed sobą samym, że nie są nam obce. Po drugie, starać się przezwyciężyć przyzwyczajenia i zmienić zachowanie na drodze, tak aby i nam, i innym jechało się bezpieczniej.
Jeżeli, mimo usilnych starań, nie damy rady zmienić naszego stylu prowadzenia pojazdu, zawsze możemy wybrać się na http://www.crusar4rally.eu/oferta/szkolenia-kursy/kurs-bezpiecznej-jazdy/szkolenie bezpiecznej jazdy. Tam nauczymy się technicznych sposobów, w jaki możemy osiągnąć nasz cel. Firmy oferujące szkolenia bezpiecznej jazdy prowadzą zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, więc możemy od razu rozpocząć doskonalenie nabytych umiejętności.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy