Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaOdchudzanie, dieta

Artykuł: Cała prawda o suplementach diety. Czy warto je stosować?

Dodaj zlecenie

Cała prawda o suplementach diety. Czy warto je stosować?

Cała prawda o suplementach diety. Czy warto je stosować?
Autor: KarolinaRoksela   |   11 mar 2021, 9:55   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Odchudzanie, dieta

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem obserwowanym w Polsce jest regularne przyjmowanie suplementów diety. W związku z tym liczni producenci wypuszczają na rynek swoje warianty tych produktów, które przechodzą obecnie prawdziwą rewolucję. Jaka jest tajemnica tych preparatów i czy warto po nie sięgnąć? Poniższy artykuł odpowie na te i wiele innych pytań.

Jakie suplementy diety warto brać?

Odpowiednia suplementacja powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem oraz odpowiednimi badaniami. Pamiętaj, że takie preparaty, jeśli są stosowane racjonalnie, mogą być świetnym uzupełnieniem codziennej diety. W sytuacji, gdy dostarczamy zbyt mało witamin i składników odżywczych, możemy skorzystać z medykamentów bogatych w:

• Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3: wpływają korzystnie na pracę mózgu i regulują poziom cholesterolu. Trudno utrzymać ich odpowiedni poziom bez dodatkowej suplementacji. Są szczególnie zalecane osobom powyżej 55. roku życia.

• Magnez: reguluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pomaga regulować pracę jelit, stabilizuje poziom cukru we krwi oraz wpływa na stan naczyń krwionośnych. Farmaceutyk z magnezem może być przydatny w leczeniu przykurczów mięśni.

• Witaminę B: wspiera pracę mózgu i serca oraz wzmacnia kości. Przyjmowanie suplementów z takim składnikiem może ponadto wpłynąć na wchłanianie przyjmowanych dań i ich trawienie.

• Witaminę C: ten silny antyoksydant chroni przed zachorowaniem i uodparnia organizm. Przyjmowanie produktów bogatych w witaminę C jest rekomendowane szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

• Spirulina: zażywana w formie suplementu dostarcza białka, błonnika, witamin, enzymów i minerałów. Świetnie oczyszcza organizm, dodaje energii i jest pomocna w zrzucaniu nadmiernych kilogramów.

To tylko niektóre z elementów, które warto dostarczać w postaci codziennej suplementacji. W taki sposób możemy odpowiednio wzbogacić organizm o minerały i prawidłowe stężenie witamin.

Wady stosowania suplementacji


„Na pewno mi nie zaszkodzi, a może pomoże” – taki pogląd dotyczący suplementów diety jest zdecydowanie błędny. Nawet jeśli takie myślenie odnosi się do produktów pochodzenia naturalnego. Mogą one bowiem wpływać na efekty stosowanych jednocześnie leków. Przyjmowanie podobnych substancji może spowodować ich przedawkowanie. Istnieje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia ze względu na znaczne przekroczenie dziennych racji.

Należy uważać na medykamenty pozyskane z innych źródeł niż stacjonarne i internetowe apteki. Praktyka niestety potwierdza, że w obiegu znajduje się wiele suplementów diety o niepotwierdzonych składach. Szczególną uwagę należy zachować, zakupując produkty z wszelkich aukcji internetowych o niewiadomym pochodzeniu.

Zasady przyjmowania medykamentów

Suplementacja nigdy nie zastąpi zbilansowanej i zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia. Nie warunkuje również stanu zdrowia zażywającego. Jest uzupełnieniem składników odżywczych oraz wsparciem dla organizmu. Może poprawiać samopoczucie oraz ogólną kondycję. Aby tak się jednak stało, należy stosować się do kilku ważnych reguł:

1. Nie zastępuj leków suplementami: choć oba produkty mogą mieć zbliżoną postać, podobne nazwy, być wytwarzane przez tych samych producentów i sprzedawane w tych samych aptekach to i tak suplementy diety są wyłącznie środkami spożywczymi. Nie wykazują one właściwości leczniczych i nie zapobiegają chorobom.

2. Rozsądnie kupuj: wszelkie medykamenty najlepiej kupować w aptekach, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nabywając produkty z innego źródła, warto sprawdzić, czy zostały zgłoszone do wykazu suplementów diety.

3. Stosuj się do zaleceń: przed użyciem należy zawsze zapoznać się z dołączonym do preparatu farmaceutycznego opakowaniem i ulotką. Należy zawsze przestrzegać wskazań dotyczących dziennej porcji oraz planu dawkowania. Szczególną ostrożność przy stosowaniu takich produktów powinny zachować osoby przyjmujące leki oraz dzieci poniżej 6 roku życia.

4. Kieruj się celem: intencja przyjmowania suplementów diety powinna być jasna i klarowna. Nie powinno się ich zażywać „na wszelki wypadek”. Dlatego tak istotne w tej sprawie są konsultacje z lekarzem lub dietetykiem.

Zobacz też: Polacy coraz mądrzej korzystają z diet – zasługa dietetyków.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy