Favore.plBaza wiedzyPozostałeNieruchomościWynajem nieruchomości

Artykuł: Co zawrzeć w umowie najmu?

Dodaj zlecenie

Co zawrzeć w umowie najmu?

Co zawrzeć w umowie najmu?
Autor: oasja   |   12 lip 2017, 12:18   |   Dział: Artykuły

Od dobrze skonstruowanej umowy najmu zależy komfort życia w wynajętym mieszkaniu. Jeżeli podpisujemy umowę najmu po raz pierwszy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pięć podstawowych kwestii.

Wynajmowanie pierwszego mieszkania to stresujący moment. Trzeba pamiętać o wielu formalnościach, wszystkiego osobiście dopilnować i mieć nadzieję, że właściciel mieszkania będzie bezkonfliktowy. Jeżeli okaże się inaczej, to warto zabezpieczyć się w razie niejasnych sytuacji. Wszystkie warunki, jakie ustalamy z właścicielem powinniśmy zawrzeć w umowie.

1. Czas najmu
W umowie musimy określić na jaki okres decydujemy się najmować dane mieszkanie, często zawiera się umowy na minimum rok. Warto dodać w umowie okres wypowiedzenia, najbezpieczniej dla obu stron jest zachowanie miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeżeli okres rozliczeniowy ustalimy na 10 każdego miesiąca. To rozwiązując umowę do 10 lipca będziemy mogli przebywać w mieszkaniu do 10 sierpnia.

2. Stan mieszkania
Przy podpisywaniu umowy warto sporządzić dokładny opis tego co znajduje się na wyposażeniu mieszkania. Dobrze jest opisać także stan wyposażenia, ewentualne wady i nieprawidłowości w działaniu. Najlepiej sporządzić dodatkowo dokumentację zdjęciową. Wszystkie te szczegółowe informacje będą pomocne przy wyprowadzce. Gdy nie mamy takiej dokumentacji ciężko będzie udowodnić właścicielowi, że dany sprzęt był wadliwy jeszcze zanim się wprowadziliśmy.

4. Kaucja
Kaucja ma na zabezpieczenie wynajmującego przed szkodami i zniszczeniami związanymi z najem mieszkania. W umowie koniecznie zawrzyjmy informację o wysokości kaucji i zasadach jej zwrotu. Najlepiej jest umówić się na zwrot kaucji w dniu zakończenia umowy najmu. Wtedy będziemy mieć pewność, że właściciel mieszkania od razu zwróci nam kaucję.

5.Opłaty
Najważniejszą kwestią jest uregulowanie zasad co do opłat za wynajem mieszkania. Najlepiej wyszczególnić jaka jest kwota najmu, ile wynosi czynsz i jakie są zasady opłat licznikowych i innych. Dobrze jest poprosić właściciela o symulację kosztów opłat licznikowych dla tylu osób ile będzie wynajmowało dane mieszkanie. To ułatwi nam podjęcie decyzji o tym, czy całość opłat nie przewyższa naszego budżetu.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy