Favore.plBaza wiedzyElektronika, foto, wideoElektronikaNadajniki, odbiorniki

Artykuł: Cyfrowa telewizja naziemna

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Cyfrowa telewizja naziemna

Autor: Aligato   |   22 paź 2015, 12:08   |   Dział: Artykuły

Wielki szał i strach niektórych związanych ze zmianą z analogowego sygnału na cyfrowy dawno mamy za sobą. W domach wielu Polaków szklane ekrany dalej nadają, przynosząc swoich widzom rozrywkę i informacje. Po za nowym większym pakietem kanałów dostępnych dla widzów cyfrowe nadawanie ma liczne korzyści. Przyjrzyjmy się zatem temu systemowi.

Pierwsze nadajniki cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce rozpoczęły swoje działania 30 września 2010 roku. Od tej chwili stopniowo zaczęto testować możliwości adaptacji naszej rodzimej sieci TV, do standardów wykorzystywanych w innych zachodnich krajach starego kontynentu. Rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną, która miała wdrożyć wszystkich użytkowników w zmianie w metody nadawania. Przejście na standard DVB-T oznaczał potrzebę wymiany urządzenia lub dokupienie specjalnego dekodera, który przetwarzał odebrany sygnał na informacje łatwe do przetworzenia starszym modelom. 23 lipca 2013 roku zakończono nadawanie naziemnego sygnału analogowego. Złowróżebne prognozy mówiące, że będzie to koniec telewizji naziemnej okazały się mocno przesadzone. W czerwcu 2015 roku odnotowano, że z tej formy telewizji korzysta 15,9 miliona odbiorców. Nie jest to wbrew pozorom aż tak nowa technologia, wiele sieci satelitarnych korzysta z tej metody nadawania od dłuższego czasu. https://www.aligato.pl/RTV sklep internetowy cieszyły się rekordowymi zakupami! Podpisując umowę z tymi firmami otrzymywaliśmy dekoder, który należało podłączyć pod odbiornik, aby otrzymać dostęp do nadawanego sygnału. Kwestię abonamenty na ogół rozwiązywano poprzez specjalne karty umieszczane w urządzeniu, cykliczne wymienianie tego identyfikatora pozwoliło uniknąć sytuacji nie płacenia abonamentu. Zmiany w nadawaniu standardowego pakietu kanałów nie miało jednak żadnego wpływu na tych użytkowników ponieważ odbierali oni usługę od prywatnej firmy nadającej na innych częstotliwościach. Pozwoliło to nie tylko podnieść jakość nadawania obrazu i dźwięku, ale również zaimplementować wiele nowych, wcześniej niedostępnych funkcji. Pierwszą zauważalną funkcją były informacje o nadawanych programach zwane EPG – Elektroniczny Przewodnik po Programach. Dzięki temu można w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do podstawowych informacji o programie wyświetlanym na danych programie, od tytułu poprzez czas trwania i inne dane. Odpowiednie wyszukiwanie kanałów pozwoliło rozwiązać problem związany ze skakaniem po całej liście dostępnych stacji zanim znaleźliśmy upatrzony kanał. Zwiększenie możliwości przesyłania pakietów informacji pozwoliło na nadawanie w formacie HD, co prawda do prawidłowego wykorzystania tego udogodnienia potrzebny jest odpowiedni odbiornik. Dźwięk również uległ poprawie i zwiększono możliwości nadawania różnych nawet starszych formatów takich jak np. mono. Po raz pierwszy pojawiła się opcja transmisji kanałów z napisami w kilku wersjach językowych, oczywiście ta wykorzystanie tej opcji zależało od stacji. Pojawiły się możliwości dostosowywania dostępności do poszczególnych kanałów i kontroli rodzicielskiej, która zapobiega nieletnim uzyskania dostępu do treści nieodpowiednich dla osób poniżej 18 roku życia.

Tak oto cyfrowa telewizja naziemna dokonała kolejnego kroku w rozwoju tego medium a stopniowe przechodzenie z analogowego sygnału przeszło bez większych komplikacji. Jednak rynek nie cierpi stagnacji i pytaniem nie jest czy nastąpią kolejne zmiany, ale kiedy?

KOMENTARZE
  • brak komentarzy