Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Czy ma Pan jakieś pytania?

Dodaj zlecenie

Czy ma Pan jakieś pytania?

Czy ma Pan jakieś pytania?
Autor: Robert_1988   |   18 lut 2015, 16:15   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Każda rozmowa kwalifikacyjna kończy się pytaniem od ewentualnego pracodawcy: Czy ma Pan do mnie jakieś pytanie? Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to swoiste pytanie pułapka. O co powinniśmy zapytać na rozmowie o pracę i jak się do niej starannie przygotować.

Udało nam się zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Zakładając, że przychodzimy na nią dobrze przygotowani powinniśmy mieć w zanadrzu kilka pytań do rekrutera. Prawdą jest, że sama rozmowa z osobą reprezentującą firmę dostarcza nam już sporo informacji dotyczących stanowiska o jakie się ubiegamy. Musimy pokazać, że przygotowaliśmy się do rozmowy, że wiemy czym zajmuje się dana firma i oczywiście pokazać nasze zainteresowanie stanowiskiem.
Pierwszym pytaniem jakie możemy zadać a nie usłyszeliśmy na nie odpowiedzi wcześniej jest pytanie o przebieg rekrutacji. Pytamy czy są jeszcze dalsze jej etapy, kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi na ogłoszenie. Pytajmy również o to czy możemy dostarczyć jakieś dodatkowe informację czy dokumenty na swój temat. Mam tutaj na myśli referencję, portfolio itp. Wielu rekruterów na pierwszym etapie rekrutacji nie wymaga dodatkowych dokumentów, chce na początku wybadać cechy kandydata a dopiero potem szczegółowo kompetencję i umiejętności.
Nie pytajmy np o to jak wypadliśmy na rozmowie. To pytanie tylko wprowadzi w zakłopotanie rekrutera i mamy niewielkie szanse na uzyskanie szczerej odpowiedzi. Nie powinno się pytać jaka jest konkurencja na stanowisko o jakie się ubiegamy. I chyba najbardziej niefortunne pytanie czy na pewno państwo się odezwą? Bo inni się nie odzywają, pytanie nic nie wniesie do rozmowy i zapewne uzyskamy wymijającą odpowiedź: oczywiście, że się odezwiemy.
Pytajmy również o obowiązki na naszym stanowisku, jednak pytanie powinno być uszczegółowione w ten sposób pokażemy, że dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy kwalifikacyjnej i wiem czym dana firma się zajmuje, a interesują nas tylko drobne niuanse związane ze specyfikom działalności danego miejsca. Nie bój się rozwiać swoich wątpliwości jeśli podczas rozmowy usłyszałeś coś co się zaniepokoiło czego się nie spodziewałeś zapytaj by mieć pewność.
Należy też pokazać zainteresowanie firmą, pytajmy o strukturę organizacyjną, ilu ludzi jest zatrudnionych w zakładzie, jakie wartości są dla firmy najważniejsze? Czy firma planuje rozwój itp. w ten sposób pokażesz, że naprawdę interesuje cię stanowisko o jakie się ubiegasz i przy okazji będziesz mógł stwierdzić czy wpasujesz się w specyfikę działalności czy też stwierdzisz, że to nie twoja bajka.
Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie uzyskałeś informacji dotyczących wynagrodzenia masz prawo o nie zapytać. W tym miejscu jest również możliwość zapytania o dodatki do pensji, czy istnieje możliwość pracy zdalnej? Jaki dress code obowiązuje w firmie? Słowem o wszystko co złościło cię na poprzednim stanowisku, ale w taki sposób by nie krytykować poprzedniego pracodawcy. Przełożony to osoba z którą będziesz się kontaktował najczęściej warto zapytać jak długo zajmuje swoje stanowisko?Czego właściwie oczekuje od swoich pracowników? Czy dział w którym pracuje zatrudnia wiele osób? itp.
Pamiętaj, że dobrze zadane pytania świadczą tylko na plus dla ciebie. Pracodawca będzie mógł stwierdzić czy nadajesz się na dane stanowisko. Pokarzesz, że potrafisz odpowiednio zachować się w stresującej sytuacji. Przy okazji sam rozwiejesz swoje wątpliwości. Należy wiedzieć, że ilość pytań też nie powinna być zbyt duża, wszystko musi być wyważone. To za pomocą pytać pokazujesz co jest twoim priorytetem w pracy, czy rozwój, atmosfera a może droga awansu. W ten sposób rekruter w prosty sposób rozszyfruje twoje zamiary i na pewno zapamięta cię podczas podejmowania decyzji. Nie zapomnij i odpowiednim stroju i automatycznie zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie w wymarzonym miejscu pracy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy