Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Czy mamy prawo odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Dodaj zlecenie

Czy mamy prawo odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?

Czy mamy prawo odstąpić od umowy o kredyt konsumencki?
Autor: sky_p01   |   16 sty 2017, 11:45   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Kredytobiorca ma prawnie zapewnioną możliwość odstąpienia od umowy bez wskazywania żadnych powodów w okresie 14 dni od momentu jej podpisania. Nie należy zapominać jednak, że w momencie zawierania umowy, kredytodawca lub pośrednik kredytowy ma obowiązek wręczyć nam wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, w którym musi widnieć jego imię, nazwisko lub nazwa, oraz adres zamieszkania bądź siedziby.

Jeśli beneficjent chce skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy, powinien złożyć wspomniane wyżej oświadczenie i niezwłocznie dokonać zwrotu wypłaconego mu kredytu z naliczonymi odsetkami. Trzeba to zrobić nie później niż 30 dni od przedłożenia kredytodawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wysłanie pisemnego oświadczenia jest zazwyczaj wystarczające, jeśli nastąpi ono przed upływem 14 dni. Kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów, w związku z wycofaniem się z umowy o kredyt konsumencki, poza odsetkami doliczonymi za okres od dnia otrzymania do dnia spłaty kredytu oraz kosztów poniesionych przez kredytodawcę na rzecz organów administracji publicznej.

Za moment spłaty długu uznawany jest dzień, w którym konsument przekazał podmiotowi kredytującemu należne mu sumy pieniężne. Jeżeli umowa o kredyt wiązany (np. ratalny) była zawarta na odległość lub poza siedzibą podmiotu, kredytobiorca może odstąpić od umowy bez wskazywania powodu w ciągu 14 dni od jej podpisania. Aby zachować ten termin, beneficjent zobowiązany jest przed jego upłynięciem złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy pod wskazany przez firmę kredytującą lub pośrednika kredytowego adres. W tym wypadku także konsument powinien być poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu czternastu dni jeszcze przed jej zawarciem, a także otrzymać wzór oświadczenia o odstąpieniu i stwierdzające datę, rodzaj i przedmiot świadczenia oraz cenę, potwierdzenie zawarcia umowy.

Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z przysługującego nam prawa do odstąpienia od umowy nabycia określonego towaru bądź usługi, to jest ono obowiązujące również w stosunku do umowy o kredyt wiązany. Jeżeli kupiony towar został już wydany, konsument zobowiązany jest go zwrócić, natomiast sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie oddać pieniądze za jego zakup.


KOMENTARZE
  • Test   27 wrz 2017, 9:54
    pojemnik na wodę