Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweFactoring

Artykuł: Czym jest faktoring?

Dodaj zlecenie

Czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?
Autor: DarthLemon   |   30 gru 2014, 14:34   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Factoring

Faktoring jest to rodzaj działalności finansowej, która stworzona została w USA w drugiej połowie XIX wieku, choć jego proste formy można już zauważyć w starożytności czy w okresie brytyjskiej i holenderskiej kolonizacji Azji i Ameryki Północnej. Do Europy faktoring trafił w latach 50. XX wieku. Bardzo popularny stał się w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz przede wszystkim Wielkiej Brytanii, gdzie ocenia się, że około 33% obrotów handlowych jest nim objęte.

W Polsce faktorig również ma się bardzo dobrze, o czym świadczyć może jego bardzo szybki rozwój. W 2014 roku w ciągu trzech kwartałów firmy (faktorzy) należące do Polskiego Związku Faktorów sfinansowały wierzytelności o wartości 81.556,04 milionów złotych, co daje wynik o 16,31% wyższy niż w 2013 roku.

Szybki rozwój factoringu

Patrząc na tak szybki rozwój faktoringu warto dowiedzieć się więcej na jego temat, zaczynając od tego czym on właściwie jest i dla kogo jest przeznaczony.
Faktoring polega na wykupie wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od firm dostarczających produkty czy usługi. Dlatego też factoring przeznaczony jest dla firm, które prowadzą sprzedaż towarów lub usług innym firmom, wystawiając przy tym faktury z odroczonym terminem płatności.

Faktor (firma udzielająca finansowania) wypłaca faktorantowi (firmie sprzedającej wierzytelność) od 80 do 100% wartości faktury zaraz po jej wystawieniu. Resztę faktorant otrzymuje dopiero po otrzymaniu przez faktora należności od dłużnika. Czytaj więcej na: http://www.czasnafinanse.pl/produkty-finansowe/kredyty/artykuly/wady-i-zalety-faktoringuhttp://www.czasnafinanse.pl/produkty-finansowe/kredyty/artykuly/wady-i-zalety-faktoringu.

Istnieje kilka rodzajów faktoringu:

1. Faktoring bez regresu, zwany także pełnym, to taki, który polega na pełnym przejęciu przez faktora większości ryzyka niewypłacalności firmy zadłużonej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstwa zbywającego wierzytelność, ponieważ od razu po transakcji ma pieniądze i nie musi przejmować się niewypłacalnością dłużnika. Ciężar ten spoczywa na faktorze.

2. Faktoring z regresem (niepełny), polega na tym, że faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności dłużnika, to znaczy, że wciąż ponosi je faktorant. Taka forma faktoringu jest więc dobra jedynie, jeśli firmy są godne zaufania i terminy wydłużonej płatności wynikają ze specyfiki działalności.

3. Faktoring mieszany jest połączeniem faktoringu pełnego oraz niepełnego. Ten typ faktoringu może wystąpić w dwóch postaciach. Jedna z nich zakłada, że zarówno faktor i faktorant ponoszą częściowo do pewnych wcześniej ustalonych kwot ryzyko odpowiedzialności dłużnika. Drugi typ polega na przejęciu ryzyka odpowiedzialności jedynie wobec wybranej części płatników zgłoszonych do faktoringu.

4. Faktoring eksportowy polega na nabyciu wierzytelności dotyczących transakcji eksportowych. Zwykle przy tego typu faktoringu faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności.

5. Faktoring odwrotny polega na zarządzaniu zobowiązaniami i płatnościami faktoranta.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy