Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeElektryczne

Artykuł: Czym się kierować przy wyborze napędu do bramy?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czym się kierować przy wyborze napędu do bramy?

Czym się kierować przy wyborze napędu do bramy?
Autor: radekony   |   29 kwi 2015, 14:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Elektryczne

Jeżeli w najbliższym czasie zamierzamy zakupić automat do naszej bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwanej, warto odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, dzięki którym uda nam się podjąć najbardziej optymalną decyzję.

Pytania te wyglądają następująco:

1. Jak często planujemy otwierać bramę w ciągu jednej doby?
Chodzi tutaj o wartość średnią. Odpowiedź na to pytanie jest dosyć istotna i ściśle związana z żywotnością automatu. Powinniśmy wiedzieć, czy będą to 3, czy np. 4 cykle na dobę, o czym powinniśmy poinformować sprzedawcę. Napędy niższej klasy kupujemy dla bram, dla których liczba cykli będzie stosunkowo niewielka. Analogicznie jest w przypadku napędów klasy wysokiej.

2. Czy jest dostęp do prądu i przewodów obok bramy, do której chcemy zamontować napęd?
W miejscu montażu musimy zaplanować przewód zasilający 230V oraz opcjonalnie skrętkę komputerową. Możliwe, że przyda się ona w przyszłości, m.in. do videodomofonu, dzwonka lub fotokomórki. Nie będziemy wtedy musieli ponownie kopać, czy też wyjmować kostki. Jeżeli byłaby taka potrzeba, warto zastanowić się również nad pętlą indukcyjną. Trzeba pamiętać, że praktycznie w każdym przypadku przydatne jest umiejscowienie kabla pomiędzy końcowymi
słupkami mocującymi bramę (np. dla fotokomórek, bądź też innych urządzeń).

3. Jakie wymiary ma moja brama oraz jaka jest jej przybliżona waga?
Jeżeli chodzi o wymiary bramy to ich sprawdzenie nie jest niczym trudnym. Gorzej jest w przypadku oszacowania jej ciężaru, gdyż każdy automat ma odpowiedni przedział wagowy w swojej specyfikacji. Najczęściej waga bramy jest dużo niższa niż możliwości napędu.

4. Na których funkcjach sterownika tak naprawdę mi zależy?

Mamy do wyboru:

Funkcje bezpieczeństwa oraz zwiększające żywotność automatu:
- funkcja zabezpieczenia przeciw – przeciążeniowego,
- funkcja lampy ostrzegawczej,
- funkcja miękkiego startu i stopu,
- funkcja wejścia awaryjnego w sterowniku.

Funkcje, które mogą się okazać całkowicie zbędne:
- funkcja furtki (otwieranie tylko jednego skrzydła bramy),
- funkcja uruchamiania zewnętrznego (np. z klawiatury, modułu GSM),
- funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie,
- funkcja otwierania kluczykiem (gdy np. braknie prądu),
- funkcja elektrozamka (bardzo często nieprzydatna).

5. Czy cena, którą płacimy za automat jest adekwatna do jego wartości?
Ceny automatów mieszczą się w przedziale od 400 – 5000 zł. Wszystko zależy od ich żywotności, funkcjonalności oraz marki. Duży wybór napędów oferują nam sklepy internetowe oraz portal Allegro. Warto zastanowić się nad zakupem bezpośrednio w hurtowni, która oferuje sprzedaż wysyłkową. Można w ten sposób zaoszczędzić kilkaset złotych, lecz musimy wtedy poradzić sobie z montażem ów napędu. W większości przypadków usługi kompleksowe z montażem przewyższają 2-3 krotnie podstawową wartość automatu.

6. Co jest jeszcze ważne przy wyborze odpowiedniego automatu?
Gdy mamy już sprecyzowane funkcje, parametry oraz przedział cenowy, który nas interesuje, musimy poszukać odpowiedniego dystrybutora. Wielkie korporacje nie zawsze dobrze radzą sobie z obsługą klientów. Wszystko to przez zbędną biurokrację oraz brak indywidualnego podejścia do klienta. Często w takich przypadkach przepłaca się za automat. Płacimy po prostu za markę, pośredników oraz wysokie koszty korporacji. W przypadku małych firm jednoosobowych również nie jest kolorowo. Sprawdzenie firmy sprzedającej jest niezwykle ważne przy zakupie omawianego sprzętu.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy