Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneDeweloperzy, budowa domuDomy pod klucz

Artykuł: Domy pasywne, a energooszczędne

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Domy pasywne, a energooszczędne

Domy pasywne, a energooszczędne
Autor: p_stradi   |   12 sty 2017, 13:58   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Domy pod klucz

Czy te hasła wydają Ci się znajome? A może kompletnie nie odnajdujesz się w temacie nowych technologii w budownictwie? Decyzja zapadła, budujemy dom, ale jaki? Przybliżymy Ci różnicę pomiędzy domem pasywnym, a energooszczędnym, które z pewnością pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.

Dom energooszczędny

Ten rodzaj domu charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na zużycie ciepła w ciągu roku. Standardowy dom posiada limit okalający 160 kWh/(m2 rok), natomiast energooszczędny o połowę mniej, bo około 80 kWh/(m2 rok).

Dom pasywny

Definiujemy go jako standard budynku, który jest energooszczędny, wygodny, niedrogi i ekologiczny w tym samym czasie. Taka koncepcja budowy może być stosowana przez każdego. Domy pasywne pozwalają na oszczędności energii związane z ogrzewaniem i chłodzeniem nawet do 90% w porównaniu z typowym budynkiem magazynowym i ponad 75% w porównaniu ze średnią zużycia w nowych konstrukcjach.

Podobieństwa:

• Cechuje je wysoki poziom komfortu. Używając źródła energii wewnątrz budynku, takie jak jednostki ciepła od mieszkańców lub ciepła słonecznego do wnętrza budynku – sprawia, że ogrzewanie jest dużo łatwiejsze.
• Posiadają odpowiednie okna o dobrej izolacji i powłoce, dobrze ocieplone ściany zewnętrzne, dachy oraz płyty podłogowe.
• System wentylacji konsekwentnie dostarcza świeżego powietrza, nie powodując żadnych nieprzyjemnych przeciągów.
• Oba rodzaje wspierają ekologię (w mniejszym lub większym stopniu)

Różnice:

• Projekt domu energooszczędnego powinien mieć prostą bryłę z jak najmniejszą ilością załamań. Tutaj dużą rolę odgrywają kierunki świata, przeszklenie powinno być umieszczone od strony południowej. W przypadku domu pasywnego bryła przypomina geometryczny prostokąt, natomiast dach jest jedno lub dwu spadowy. Elewacja budynku jest przeszklona (również od strony południowej).
• W przypadku oleju opałowego domy pasywne zużywają mniej niż 1,5 litra na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie - znacznie mniej niż w typowych budynkach energooszczędnych.
• Okna i drzwi to kolejny aspekt, który nieco różni wyżej wymienione domy. Pierwszy z nich posiada współczynnik przenikania ciepła U w wysokości do 1,3 W/(m2*K). Drugi natomiast- 0,8 W/(m2*K). Ze względu na to, że przez okna oraz drzwi ciepło ulatnia się bardzo szybko konieczne jest zastosowanie np. stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych lub specjalnych osłon.
• Domy energooszczędne oraz pasywne posiadają także rozbieżne wymagania izolacyjności termicznej. Aby je spełnić należy użyć w ścianach oraz dachach dodatkowych warstw termoizolacyjnych. Dla domów energooszczędnych w przypadku ścian jest to grubość minimum 20 cm, dachu- 30cm. Dom pasywny wyposaż w warstwy 10 oraz 20 cm grubsze (ściany-30cm, dachy-50cm.)

Na pewno teraz zadajecie sobie pytanie: dobrze, ale po co to wszystko? Czy takie domy są dobrą inwestycją? Który z nich będzie lepszą? Domy te nie tylko oszczędzają nasze pieniądze przy dłuższym użytkowaniu, ale są też coraz bardziej przystępne. Inwestycja w dom pasywny zainicjuje zakup wyższej jakości komponentów budowlanych, jednak wyeliminuje wysokie koszty związane z systemami grzewczymi i chłodzącymi.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy