Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlanePrace ziemne, uzbrojenia

Artykuł: Doprowadzenie wody do domu. Mały przewodnik

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Doprowadzenie wody do domu. Mały przewodnik

Doprowadzenie wody do domu. Mały przewodnik
Autor: mlaskov7   |   7 lip 2015, 9:06   |   Dział: Artykuły

Jak doprowadzić wodę do domu? Podłączyć się do sieci wodociągowej? A może wybudować własną studnię? Niezależnie od wybranej opcji w obu przypadkach musimy przejść przez ocean formalności. Tutaj znajdziesz informacje, jak wygląda budowa przyłącza i doprowadzenie wody do domu.

Sieć wodociągowa
Proces przyłączenia się do sieci wodociągowej zaczynamy od złożenia odpowiedniego wniosku w zakładzie wodociągowym. Do wniosku załączamy aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową, wypis z rejestru gruntów oraz potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością. Po otrzymaniu warunków technicznych, które są wykazem czynności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na korzystanie z wodociągu i które zachowują ważność przez dwa lata, należy zlecić opracowanie projektu przyłącza przez projektanta mającego stosowne uprawnienia (najlepiej takiego, który stale współpracuje z zakładem wodociągowym), a później uzgodnić plan z miejscowym Zespołem Udogodnień Dokumentacji (ZUD). W przypadku zgody zleca się wykonanie przyłącza. Jego budową zajmuje się najczęściej zakład wodociągowy albo wskazany przez niego wykonawca. Koszty oczywiście ponosi inwestor. Dopiero po przejściu wspomnianych etapów jest możliwe podpisanie umowy z dostawcą wody. Ostatnim krokiem jest instalacja wodomierza, którego miejsce i sposób zamontowania musi być zaakceptowany przez zakład wodociągowy.

Własna studnia
Wybierając opcję zbudowania własnej studni, uwzględniamy jej lokalizację w planie zagospodarowania działki, który musi zostać zaakceptowany. Wtedy przystępujemy do jej budowy bez dodatkowych procedur. W praktyce ustawa mówi o dwóch ważnych obostrzeniach. W przypadku używania wody tylko w celach gospodarczych (np. podlewanie ogrodu), miejsce studni nie musi spełniać wymogów, które są określone w przepisach odległości od innych obiektów na terenie działki. Poza tym w przypadku głębokości studni nieprzekraczającej 30 metrów i poborze wody nie większym niż 0,5 m3/h nie trzeba ubiegać się o pozwolenie wodno-prawne.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy