Favore.plBaza wiedzyPozostałeEkologiaEdukacja ekologiczna

Artykuł: Dzień Ziemi 2021. Jak chronić naszą planetę?

Dodaj zlecenie

Dzień Ziemi 2021. Jak chronić naszą planetę?

Dzień Ziemi 2021. Jak chronić naszą planetę?
Autor: KarolinaRoksela   |   19 kwi 2021, 11:21   |   Dział: Artykuły

Jest obok Godziny dla Planety jedną z najważniejszych akcji ekologicznych na świecie. Ma zmuszać do refleksji nad zmianami klimatu oraz uświadamiać obywateli na całym świecie, jak ważne jest dbanie o środowisko. 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dowiedz się więcej o idei łączącej setki milionów ludzi. Sprawdź, jak można włączyć się w obchody tego niezwykłego święta.

O historii ekologicznej idei, czyli kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

Światowy Dzień Ziemi świętowany jest co roku 22 kwietnia. Data została wybrana nieprzypadkowo, przypada bowiem w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej. To właśnie wtedy na całej planecie noc trwa tyle samo, ile dzień. Już starożytni Majowie, Chińczycy czy Persowie celebrowali w tym czasie witalność planety i rodzące się życie. To międzynarodowe święto promuje ekologiczne postawy i uświadamia ludziom na całym świecie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne.

„Przywróć naszą Ziemię” – pod takim hasłem upłynie Dzień Ziemi 2021. Motyw przewodni świętowania będzie miał wyjątkowe znaczenie w dobie pandemii. Choć obchody są w wielu miejscach uniemożliwione, to wciąż można promować takie inicjatywy jak: recykling, odnawialne źródła energii, idea zero waste, ograniczenie konsumpcjonizmu itd.

Sama idea utworzenia tego wyjątkowego wydarzenia ma już kilkadziesiąt lat. Jako pierwszy koncept ekologicznej uroczystości zaproponował John McConnell na konferencji UNESCO. Pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w 1970 roku przez burmistrza San Francisco. Idea została rok później poparta przez Sekretarza Generalnego ONZ, który wyznaczył równonoc wiosenną na moment obchodów święta. W 2009 roku niezależnie od tych wydarzeń, data 22 kwietnia została ogłoszona przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jest to niezmiennie jedno z największych wydarzeń ekologicznych na świecie, które ma budować w obywatelach wspólną odpowiedzialność za losy planety.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

Prowadzone corocznie wiosenne akcje związane z inicjatywą Światowego Dnia Ziemi mają przede wszystkim na celu promowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych. W tym czasie różne instytucje w ramach obchodów organizują wiele wydarzeń związanych z walką o ekosystem planety. Szlachetną ideę promują palcówki edukacyjne, samorządy miast czy stowarzyszenia.

Przed pandemią koronawirusa w szkołach organizowano specjalne zajęcia, podczas których uczniowie wraz z opiekunami oczyszczali zielone tereny w miejscach zabudowanych, lasy czy łąki z odpadków i śmieci. W wielu miastach przeprowadzono wspólne akcje sadzenia drzew. Ekologiczne stowarzyszenia z okazji Dnia Ziemi przeprowadzały pokazy, konferencje czy manifestacje.

W dobie obostrzeń związanych z pandemią możliwości obchodzenia tego ekologicznego święta są w pewnym stopniu ograniczone. Dlatego też warto wprowadzić zasady związane z troską o ekosystem planety na co dzień. Już niewielka zmiana nawyków może zaprocentować w przyszłości. Jak więc można chronić środowisko każdego dnia? Dbanie o ekologię obejmuje:

• oszczędzanie wody i energii: mniejsze zużywanie wody podczas codziennych czynności oraz wyłączanie urządzeń elektrycznych;
• recykling: regularna segregacja, umożliwia ponowne wykorzystanie odpadów;
• rezygnację z jednorazowych przedmiotów: zmniejszenie zapotrzebowania na wytwarzanie nowych produktów;
• ograniczoną konsumpcję: malejące zainteresowanie spowoduje zmniejszenie produkcji i jej negatywnych skutków dla środowiska naturalnego;
• dbanie o roślinność: sadzenie nowych drzew, krzewów i innych roślin;

Bardzo popularna stała się w ostatnich latach również idea zero waste. Jest to styl życia oparty o określone zasady tzw. 5R, które sprowadzają się do: kompostowania (rot), recyklingu (recycle), ponownego wykorzystania (reuse), ograniczania (reduce) i odmawiania (refuse).

Wymienione reguły stanowią postawę i inspirację do podejmowania ekologicznych działań. Obchody Dnia Ziemi czy Godziny dla Ziemi powinny być pretekstem do zmiany nawyków oraz przyczynienia się do walki o losy planety, a także ochrony środowiska w Polsce i na świecie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy