Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo prawne

Artykuł: Elektroniczna zmiana danych w KRS

Dodaj zlecenie

Elektroniczna zmiana danych w KRS

Elektroniczna zmiana danych w KRS
Autor: konsultant_finansowy   |   6 cze 2017, 8:08   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Decydując się na założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca posiada obowiązek rejestracji swojej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to rejestr publiczny działający na rynku od 2001r. Zastąpił on poprzednio funkcjonujący rejestr handlowym. KRS prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz niektóre sądy rejonowe.

Do rejestracji w KRS-ie zobowiązane są spółki osobowe i kapitałowe, a więc spółka jawna, partnerska, komandytowa, akcyjna, komandytowo-akcyjna, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Bardzo istotne jest, iż proces rejestracji w KRS należy poprzedzić zawarciem umowy spółki w postaci aktu notarialnego. Dodatkowo przedsiębiorca posiada prawny obowiązek zgłaszania takich zmian, jak na przykład zmiana władzy, czy też adresu siedziby, które mają miejsce w spółce.

Do stosunkowo niedawna wszystkie te czynności należało wypełnić przez osobiste odwiedzenie urzędu i złożenie odpowiednich formularzy. Aktualnie wszelkie formalności dopełnić można bez wychodzenia z domu. Wszystko przez elektroniczny dostęp do KRS.

Od 2012 roku umożliwiona została elektroniczna rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, trzy lata później do spółki z o.o. dołączone zostały spółki jawne i komandytowe. Rejestracja online możliwa jest dzięki wzorcom umów dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Ich rejestracja następuje nie później niż w przeciągu 24 godzin od momentu wprowadzenia danych do rejestru.

Pierwszego kwietnia 2016 roku umożliwiona została zmiana danych w umowie wyżej wymienionych podmiotów za pomocą Internetu, a konkretnie dzięki wprowadzeniu w życie ePUAP’u, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Głównym zadaniem tej witryny jest umożliwienie obywatelom komunikacji z jednostkami administracji publicznej. Zabieg ten oprócz poprawy jakości polskich obywateli ma znacząco odciążyć tradycyjne jednostki urzędów. Zmiany w umowach spółki z o.o. jawnej i komandytowej wykorzystuje wzorzec uchwały zmieniającej daną umowę, dostępny w sieci. Istotne jest, iż podpis pod taką zmianą złożyć muszą wszyscy wspólnicy lub udziałowcy danego podmiotu. Każdy z tych podpisów musi zostać zabezpieczony za pomocą weryfikowanego podpisu elektronicznego.


http://kancelaria-dgp.pl/rejestracja-spolekElektroniczna zmiana danych w KRS jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy niż dokonanie aktualizacji w sposób tradycyjny z kilku względów. Po pierwsze pozwala ograniczyć czas związany z osobistą wizytą w urzędzie, która często związana jest z długimi kolejkami. Następną zaletą są stosunkowo niskie opłaty sądowe. Przykładowo, gdy składamy wniosek o zmianę danych w umowie metodą tradycyjną wówczas musimy uiścić kwotę 250 złotych. Ten sam wniosek złożony drogą internetową kosztuje tylko 200 zł. Istotną zaletą jest również szybki czas naniesienia konkretnych zmian. Tym samym elektroniczna zmiana w KRS to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, a więc najbardziej istotnych rzeczy w podczas prowadzenia biznesu.

KOMENTARZE
  • Test   27 wrz 2017, 9:55
    oczyszczalnia przydomowa cena