Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeGrzewcze

Artykuł: Energooszczędne ogrzewanie - jakie wybrać?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Energooszczędne ogrzewanie - jakie wybrać?

Energooszczędne ogrzewanie - jakie wybrać?
Autor: mareckki   |   31 mar 2015, 16:40   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Grzewcze

W obecnych czasach, kiedy szerzy się edukacja ekologiczna i świadomość ekologiczna, coraz więcej osób bierze pod uwagę wpływ człowieka na stan środowiska. Dotyczy to także budowy domów i związanych z nim aspektach, czyli instalacje i ilość wydzielanych przez nie toksyn. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw i coraz częściej oferują energooszczędne rodzaje instalacji, które o dziwo nie tylko nie przedostają się do środowiska, ale także mogą zmniejszyć wysokość rachunków za pobieraną energię. Są zatem dwie korzyści płynące ze stosowania sprzętu i instalacji przyjaznych środowisku.

Jedną z metod ogrzewania domu są coraz chętniej wybierane kolektory słoneczne. Ich popularność stale rośnie i coraz częściej widzi się czarne płyty na dachach domów, nie tylko tych nowych, ale także w tych starych. Coraz więcej ludzi się do nich przekonuje. Ich zaletą jest konwersowanie promieni słonecznych w ciepło. Pobiera się zatem naturalne źródło, które przy tym nie wytwarza żadnych szkodliwych związków.

Kupno kolektorów powinno być uzależnione od ilości osób zamieszkujących dom. Należy przeliczyć ile litrów wody zużywa cała rodzina. Na tej podstawie dobiera się rodzaj kolektorów i ilość tarcz. Im więcej zużywanych litrów, tym więcej tarcz i mocniejsza moc. Trzeba się także zastanowić czy mają one ogrzewać wyłącznie wodę, czy mają także wspomagać centralny system ogrzewania. Kolektory słoneczne najczęściej montuje się na dachach domu. Nie ma dla nich znaczenia, czy dach wyłożony jest papą, czy dachówką. Stelaż kolektorów dostosowany jest do obu tych typów pokrycia dachowego. Ponieważ kolektory słoneczne są przyjazne dla środowiska i należą do grupy alternatywnych źródeł energii, można postarać się o dotację na ich zakup u odpowiednich instytucji. Państwo lub organizacje pozarządowe są gotowe wyłożyć na nie pewne sumy w ramach programu ochrony środowiska.

Innym sposobem na ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie jest użycie pomp ciepła, napędzanych energią słoneczną i energią geotermalną znajdującą się w powietrzu, glebie oraz wodach gruntowych. Rozwiązanie to wymaga dużych wkładów inwestycyjnych, jednak bilansują je w przyszłości bardzo niskie koszty eksploracji. Urządzenia te wentylując dom absorbują dużą część ciepła z powietrza, by następnie przekazywać ciepło do ogrzewania wody użytkowej. By działanie pompy było ekonomiczne i dawało najlepsze rezultaty i rzeczywiście oszczędzały rachunki, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Są to wielkość działki, strefa klimatyczna i związane z nią nasłonecznienie i temperatury oraz zapotrzebowanie domowników na wodę użytkową. Więcej danych pozwoli wybrać odpowiednią pompę i właściwe jej stosowanie. Rozsądny wybór zapewni energię cieplną, niskie rachunki i dbałość o środowisko.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy