Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Gastroskopia, a ból - prawda czy mit

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Gastroskopia, a ból - prawda czy mit

Gastroskopia, a ból - prawda czy mit
Autor: mareckki   |   31 mar 2015, 14:31   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Wielu ludziom gastroskopia kojarzy się z nieprzyjemnym i bolesnym badaniem. Te błędne i zupełnie bezpodstawne opinie sprawiają, że badanie to jest odkładane w czasie lub też zupełnie przez nas ignorowane. Niestety zupełnie niepotrzebnie. Poniższy artykuł zawiera wszelkie informacje, które o gastroskopii powinniśmy wiedzieć.

Jeśli odczuwasz bóle w górnej części brzucha, w nadbrzuszu, które mogą sugerować pewne nieprawidłowości pracy układu trawiennego oznacza to, że badanie to powinno być przez ciebie przeprowadzone. Jednak głównym demotywatorem były straszne opowieści dotyczące budowy samego aparatu, który sprawiał, że badanie do najprzyjemniejszych nie należało. Dziś wykorzystuje się bardzo giętkie i elastyczne urządzenie, dzięki któremu wykonanie gastroskopii jest całkowicie niebolesne i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu gardła. Dodatkowo osobom wrażliwym i podatnym na odruch wymiotny proponuje się zastrzyki domięśniowe powodujące uspokojenie.

W trakcie całego badania badany i oceniany pod kątem prawidłowości pracy jest: przełyk, żołądek i opuszka dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia dokładne obejrzenie śluzówki tych organów. Co jest jednak najważniejsze, to pomoc w wykryciu takich chorób jak: polipy, nadżerka, wrzody, podejrzenie choroby nowotworowej. Gastroskopia stworzyła również możliwość leczenia drobnych zmian polipowatych w żołądku, które są usuwane za pomocą pętli diatermicznej, wprowadzanej przez gastroskop. Poza samym żołądkiem, dzięki gastroskopii można wykluczyć lub stwierdzić zmiany nowotworowe przełyku. Gastroskop pomaga też usunąć kamienie żółciowe znajdujących się w przewodzie. Za pomocą specjalnych ultradźwiękowych sond gastroskop jest w stanie rozbijać nawet duże kamienie.

By dodatkowo zachęcić pacjentów do wykonywania badania warto wspomnieć, że obecne urządzenia zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo pacjentowi. Dawniej obawiano się zakażenia wirusem HIV, do którego mogło dojść w czasie badania. Dziś wszystkie używane w Polsce aparaty są wodoszczelne, co sprawia, że do wnętrza urządzenia nie przedostaje się ślina oraz śluz badanych pacjentów. Badaniu mogą się poddać także kobiety w ciąży, które często miewają zgagi w drugim i trzecim trymestrze.

Badania gastroskopem są wykonywane i mogą być wykonywane tak często, jak częste są wskazania lekarskie do jego wykonania. Nie warto więc żyć mitami na temat gastroskopii tylko bez strachu poddać się badaniom, zwłaszcza gdy zauważamy pewne dysfunkcje pracy przewodu pokarmowego oraz któregoś z jego narządów.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy