Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Gruźlica

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Gruźlica

Gruźlica
Autor: Poczytaj   |   31 mar 2015, 11:11   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Gruźlica swego czasu dziesiątkowała społeczeństwa i zabijała najtęższe umysły minionych epok. W zamierzchłych czasach bywała nazywana suchotami. Umarł na nią m.in. Fryderyk Chopin. Chociaż obecnie wydaje się, że została już pokonana to wciąż odnotowuje się kilka przypadków rocznie zachorowań na nią. Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez zakażeniem prątkiem Kocha. Zwykle zajmuje płuca, chociaż może zaatakować tez inne narządy takie jak kości, jelita, opony mózgowo-rdzeniowe.

Aby zarazić się gruźlicą trzeba przez dłuższy czas znajdować się w bezpośrednim kontakcie z osoba chorą. Nie można się więc nią zarazić w autobusie czy sklepie, podczas kilkuminutowego kontaktu z osobą chorą. Poza tym, nie każda chora osoba zaraża innych. Gruźlica, chociaż jest poważną choroba, jest całkowicie uleczalna. Trzeba tylko otrzymać zestaw specjalnych leków.

Początki gruźlicy można pomylić z wieloma innymi chorobami, ponieważ jej pierwsze objawy są bardzo mało charakterystyczne. Najpowszechniejsze objawy gruźlicy to m.in. kaszel, odksztuszanie plwociny, krwioplucie, brak apetytu i spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny, wysoka gorączka, poty nocne, osłabienie i łatwe męczenie się oraz uczucie duszności i bóle w klatce piersiowej. Chociaż wszystkie z nich mogą występować przy wielu innych schorzeniach, w razie ich stwierdzenia u siebie należy bezzwłocznie udać się do ośrodka lub do poradni gruźlicy i chorób płuc.

Tam pulmonolog przeprowadzi wywiad środowiskowy, dokładnie cię zbada i zleci analizy lekarskie, które potwierdzą lub wykluczą u ciebie gruźlicę. Do podstawowych testów diagnostycznych należą m.in. trzykrotny posiew plwociny, założenie i odczytanie próby tuberkulinowej (test skóry) oraz zdjęcie rentgenowskie płuc.

Wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega dalszemu jej rozprzestrzenianiu się. Wcześnie wykryta gruźlica, kiedy płuca nie są jeszcze zbyt zniszczone jest całkowicie uleczalna. Po rozpoczęciu leczenia specjalistycznymi lekami poprawa jest widoczna już po 2-4 tygodniach. Leczenie musi trwać jednak co najmniej 6 miesięcy i nie można go przerywać. Może to bowiem spowodować generowanie prątków lekoodpornych, które są znacznie groźniejsze.

Należy również pamiętać, że mimo wszystko gruźlica jest chorobą śmiertelną. Po zakończeniu podstawowego leczenia lekarze bardzo często zalecają sanatoria uzdrowiskowe , w których chory może odzyskać pełnię sił. Gruźlica obecnie została prawie całkowicie pokonana dzięki szczepieniom ochronnym. Szczepionka BCG jest stosowana u noworodków zaraz po urodzeniu w pierwszej lub drugiej dobie życia i u dzieci do piętnastego roku życia dotychczas nie szczepionych. Po szczepieniu mogą wystąpić skutki uboczne w postaci rzadkich reakcji alergicznych, powiększonych węzłów chłonnych pod pachami, gorączka, swędzenie lub tworzenie się głębokich wrzodów czy ropni. W razie ich wystąpienia należy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala lub do ośrodka w którym dziecko było szczepione.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy