Favore.plBaza wiedzyElektronika, foto, wideoInstalacje elektroniczne, RTVAnteny

Artykuł: Instalacja antenowa w budynku wielorodzinnym

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Instalacja antenowa w budynku wielorodzinnym

Instalacja antenowa w budynku wielorodzinnym
Autor: Eltech_sp_z_o_o   |   14 wrz 2011, 14:17   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Anteny

W poniższym artykule chciałbym podzielić się kilkoma praktycznymi wskazówkami w temacie instalacji antenowej w budynku wielorodzinnym .

Okablownie


Najważniejszą kwestią w całej instalacji jest właściwe okablowanie budynku . I tak okablowanie powinno zostać rozprowadzone w sposób gwieździsty tj. z każdego gniazda abonenckiego przewody schodzą się w jedno miejsce .
W zależności od specyfiki budynku możemy rozprowadzić okablowanie na dwa sposoby :

- okablowanie bezpośrednio z gniazda doprowadzone jest na strych lub do piwnicy budynku , gdzie zamontowane są elementy dystrybucji sygnału.
- okablowanie doprowadzone jest do pionu teletechnicznego na klatce schodowej gdzie na każdej kondygnacji w szafce instalacyjnej znajdują się elementy dystrybucji sygnału - dla rozwiązań z multiswitchami kaskadowymi.

Na obecną chwilę posiadając wiedzę o coraz powszechniejszym stosowaniu odbiorników satelitarnych typu Twin , które umożliwiają nagrywanie jednego programu w czasie kiedy oglądamy inny , a dla umożliwienia skorzystania z tej funkcji potrzebują dwóch sygnałów powinno się zaproponować doprowadzenie podwójnego okablowania do gniazda antenowego zlokalizowanego w miejscu , które najczęściej służy do oglądania telewizji , czyli w pokoju dziennym.


Jakość zastosowanych przewodów antenowych powinna być wysoka , należy brać pod uwagę , że okablowanie to najbardziej kosztowna część instalacji , której nie da się w sposób łatwy wymienić. Należy stosować przewody antenowe z dobrym ekranowaniem i sprawdzonych dostawców , którzy zagwarantują jakość dostarczonego przewodu. Do zbiorczych instalacji absolutnie nie nadają się przewody , których ceny zakupu są w granicach 20 groszy za metr. Tego typu przewody są wytwarzane pod zamówienia , których najważniejszą cechą jest niska cena. Przewody taki mają niską skuteczność ekranowania i są z wykonane z materiałów nie gwarantujących utrzymania stałości parametrów przez długi okres eksploatacji. Niski poziom ekranowania przewodu powoduje wielokrotnie nie wytłumaczalne problemy z odbiorem . W sytuacji kiedy mamy ułożoną wiązkę przewodów koncentrycznych obok siebie , a są one niewystarczająco ekranowane to transmitowane nimi sygnały wzajemnie się przenikają , a dla instalacji zbiorczych z dużymi odległościami pomiędzy elementami dystrybucji sygnału wymaga się bardzo dużych poziomów sygnału.

Kolejny temat w kwestii okablowania to ile przewodów powinno zostać doprowadzonych do mieszkania z dwoma , trzema ... pokojami. Moim zdaniem na obecny stan wiedzy co do sposobu i potrzeb w odbiorze telewizji i radia powinno się doprowadzić okablowanie do każdego pomieszczenia , w którym istnieje potencjalna możliwość odbioru telewizji. Czyli kilka przewodów do każdego mieszkania zależnie od jego wielkości ( salon,pokój dla dziecka ,sypialnia ). Ostatnia sugestia jest bardzo ważna i łatwa do zrealizowania w nowo budowanych budynkach . Trochę jest to kłopotliwe i kosztowne wykonując instalację w starych budynkach - jednak nie niemożliwe. Jedną z pierwszych instalacji z podójnym okablowaniem doprowadzonym do każdego mieszkania wykonaliśmy w grudniu 2007 na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej w Zabrzu przy ulicy Zamkowej , w budynku z lat siedemdziesiątch. Niestety też w tym samym czasie na zlecenie developera w "apartamentowcu", w którym średniej wiekości mieszkanie kosztuje kilkaset tysięcy złotych wykonywaliśmy instalcję ....typu Azart , z okablowaniem do jedego pokoju. Jakie było zadowolenie , a raczej niezadowolenie kiedy szczęśliwi właściciele nowego apartamentu po kilku miesiącach / lub latach od zakupu mieszkania gdy wszystko jest już "dopieszczone" podłączają swój nowy odbiornik LCD i okazuje się , że mogą odbierać jedynie kilka programów TV naziemnej.


Zawartość. Czyli czego oczekuje odbiorca ?


- telewizja naziemna
- radio UKF
- odbiór programów satelitarnych nadawanych z satelity Hot Bird , z którego nadają wszystkie polskie platformy cyfrowe (Cyfra+ , Cyfrowy Polsat ,"n")
- odbiór programów satelitarnych nadawanych z satelity Astra .

Na chwilę obecną na tej satelicie nie ma zbyt wiele zawartości kierowanej dla polskiego widza ( TV Trwam ) , jednak bardzo istotny jest fakt , że telewizji publiczna dzierżawi na tej satelicie transpondery , z których są transmitowane kanały w wolnym przekazie TVP Kultura , TVP Info - nadawane równiez z satelity Hot Bird . Są tu rówież bardzo porządane kanały TVP1/TVP2 oraz TVP Sport jednak nie są one dostępne w wolnym przekazie , a tak do końca to nie wiem dla kogo jest przeznaczona ta transmisji , kiedy dostęp do nich jest bardzo mocno ograniczony. Kolejny aspekt za wykonaniem instalacji odbiorczej z tego satelity jest dostęp do aktualizacji oprogramowania dla odbiorników satelitarnych np. dla Technisata jest aktualizacja z Astry.


Urządzenia


Jak w każdej branży mamy do wyboru urządzenia dystrybucji sygnału tańsze i droższe - lepsze i gorsze. Mamy okazję serwisować instalacje wykonane na etapie budowy budynku , instalacje wykonane na zlecenie developera i dla przykładu mogę podać przykład jednej z nich , która w okresie kilku miesięcy uległa awarii kilkukrotnie . Instalacja miała cztery lata . Uszkodzeniu uległy kolejno :

- mocowanie masztu antenowego - skorodowało i pod wpływem wiatru anteny zostały przestawione
- styki na zakręcanych wtykach "F" zaczeły szwankować
- awarii uległ konwerter
- zepsuł się multiswitch

No i zarządca budynku zapytał nas wprost " czy my czasem nie kombinujemy " , kiedy wystawiliśmy kolejną fakturę za naprawę instalacji.


A więc zdecydowanie zbiorcze instalacje nie powinno się wykonywać z zastosowaniem najtańszych , niesprawdzonych i niemarkowych produktów.


Zestawienie materiałów - propozycja


- Anteny dla instalacji z wykorzystaniem jednego multiswitcha na terenach polski południowej i zachodniej wystarcza zastosowanie anteny 80 cm , dla instalacji wiekszych gdzie zachodzi konieczność podziału sygnału z konwerterów dla wielu multiswitchy powinnno się zastosować anteny min. 100 cm lub większe 125 cm , tak aby uzyskać sygnał na wyjściu z konwerterów na poziomie 70 dBuV .

- Konwertery typu "Quattro" , dobrym wyborem są produkty firmy MTI , seria Grey Line dla mniejszych instalcji , seria Supreme Line dla większych .

- Wtyki antenowe , zdecydowanie sugerujemy zastosowanie wtyków zaciskanych np. firmy PPC

- Kabel antenowy o dobrym ekranowaniu , RG 6 Tri Shield . Przewód dostępny jest w opakowaniu kartonowym 250 m wyposażony w podajnik umożliwiający łatwe rozwijanie przewodu ( ruchoma szpula wewnątrz kartonu )

- Multiswitche , polecamy markowe , których żywotność jest zdecydownie większa niż produktów dalekowschodnich .


Podsumowanie


Warto zwrócić również uwagę , że zbiorcza instalacja odbiorcza TV - SAT zdecydowanie wpływa na estetykę budynku , a dalej na wartość poszczególnych mieszkań w nieruchomości poprzez wyeliminowanie wielu zamontowanych w sposób chaotyczny anten na elewacji budynku.

Jan Migas Eltech sp. z o. o.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • DVB - T, SAT, instalacje antenowe, montaż anten Nasza firma rozpoczęła działalność w roku 1991 i od samego początku zajmuje się sprzedażą sprzętu do odbioru telewizji. Przez te lata zdobywaliśmy doświadczenie...DVB-T, SAT, instalacje antenowe, montaż anten, Ruda Śląska, śląskie Ruda Śląskaśląskie
  • Monitoring , telewizja przemysłowa . WYKONUJEMY: - Instalacje telewizji przemysłowej dopasowane do potrzeb klienta - Modernizujemy stare instalacje telewizji przemysłowej - Świadc...brak zdjęcia Ruda Śląskaśląskie