Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Dodaj zlecenie

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?
Autor:   |   8 paź 2014, 10:04   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Pod koniec miesiąca, kiedy portfel robi się cienki, a spodziewana wypłata nie wpływa na konto, atmosfera w wielu domach robi się nerwowa. Rachunki trzeba zapłacić na czas, z codziennych wydatków trudno zrezygnować, a oszczędności często są zablokowane na lokatach lub rachunkach oszczędnościowych. Wtedy zwykle korzystamy z pożyczek - tych bankowych i nie tylko. Sprawdź, jak robić to bezpiecznie i z głową.

Szukaj najlepszej oferty

Chcąc pożyczyć pieniądze często udajemy się do najbliższej instytucji finansowej – tej, którą mamy pod domem, w której prowadzimy bieżący rachunek, lub którą kojarzymy z reklam. Ale w przypadku pożyczek nie warto iść na łatwiznę, bo to, co decyduje o atrakcyjności oferty to przede wszystkim:

• Całkowity koszt pożyczki po uwzględnieniu odsetek, prowizji i opłat
• Liczba niezbędnych formalności i zobowiązań
• Czas oczekiwania na środki
• Wygoda i dostępność usług
• Przejrzystość umowy i gwarancja uczciwych warunków

Kiedy będziemy analizować powyższe czynniki pamiętajmy, że po pożyczkę możemy się udać nie tylko do banku. Bezpieczne i atrakcyjne oferty znajdziemy także w spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych (http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczkihttp://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki ), firmach pożyczkowych, a także w Internecie, na portalach oferujących pożyczki społecznościowe.

Nie ma jednoznacznej reguły, mówiącej która z tych instytucji udzieli nam najkorzystniejszej pożyczki, dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie zweryfikować oferty pod kontem wysokości odsetek i ewentualnych ukrytych opłat.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na całkowity koszt pożyczki, czyli to, ile pieniędzy będziemy musieli oddać. Składa się na to kilka czynników:

• Odsetki – zgodnie z polskim prawem ich wysokość w skali roku nie może przekraczać czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego, którą określa Narodowy Bank Polski.
• Prowizja – to rodzaj opłaty naliczanej od świadczonych usług. Warto pamiętać, że nawet przy wcześniejszej spłacie pożyczki kwota prowizji nie ulega zmniejszeniu ani zwrotowi.
• Dodatkowe opłaty – czyli np. rejestracyjna, za rozpatrzenie wniosku, przyspieszenie decyzji o pożyczce, wydłużenie terminu spłaty lub monity i ponaglenia w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania. Większość tych opłat ma swoje uzasadnienie, ale jeśli są zbyt wysokie lub ukryte, mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego budżetu.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy instytucja finansowa, z usług której chcemy skorzystać działa racjonalnie i uczciwie. Minimum formalności przy pożyczaniu gotówki to zwykle ceniona przez klientów zaleta, ale jeżeli firma w ogóle nie weryfikuje wiarygodności pożyczkobiorców, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Za kredyt zaufania musimy zwykle zapłacić w gotówce. Brak konieczności przedstawienia jakichkolwiek zaświadczeń wiąże się bowiem z tym, że firma sama weryfikuje naszą historię kredytową.

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Te dotyczące sytuacji materialnej należą do jednych z najbardziej wrażliwych, dlatego warto upewnić się, czy są odpowiednio chronione. Wyrażając zgodę na ich przetwarzanie, zwracajmy uwagę na to, do jakich celów zostaną wykorzystane i na jak długo pozwalamy danej instytucji z nich korzystać.

Pamiętajmy, że bezpieczne pożyczanie pieniędzy, to nie tylko weryfikacja źródła, z którego zamierzamy je pozyskać. To także uczciwa analiza własnej sytuacji finansowej i tego, czy aby na pewno będziemy w stanie zwrócić pożyczone środki w określonym terminie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy