Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodami

Artykuł: Jak dbać o trawnik?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?
Autor: oasja   |   13 lip 2017, 13:17   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Opieka nad ogrodami

Jak pielęgnować trawnik? Co robić aby miał piękny zielony kolor? Dzięki tym poradom nasz ogród nabierze nowego charakteru i stanie się miejscem, w którym będziemy chętnie spędzać czas.

Zadbany trawnik może stać się nie tylko ozdobą każdego domu ale i wizytówką gospodarza. Odpowiednia pielęgnacja, nawożenie i koszenie sprawiają, że trawa nabiera świeżego soczystego i zielonego koloru. Jeżeli trawnik przed naszym domem będzie zadbany to chętniej będziemy spędzali czas na świeżym powietrzu.

1. Podlewanie
To ważny, ale często bagatelizowany aspekt pielęgnacji trawnika. Trawa, jak każda inna roślina, potrzebuje odpowiedniej ilości wody, aby dobrze rosnąć. W lecie powinniśmy podlewać trawę nawet raz dziennie, szczególnie podczas upalnych dni. Pielęgnację zacznijmy najlepiej rano, wtedy temperatura powietrza jest znacznie niższa i świeżo podlany trawnik będzie delikatnie wpijał wodę. Unikajmy wieczornego zraszania, ponieważ powoduje to powstawianie sprzyjającego środowiska do powstawania grzybów i bakterii. Trawa nie powinna być ani zbyt obficie podlewana ani zbytnio przesuszana. Dobrym pomysłem jest stosowanie zraszaczy w ogrodzie, które pozwolą nam na zaoszczędzenie czasu, którego brakuje szczególnie rano. Zraszacze najlepiej umieścić w kilku punktach ogrodu, tak aby objęły całą jego powierzchnię. Dostępne są specjalne systemy nawadniania, które łączą wszystkie zraszacze w ogrodzie i sterowane są automatycznie. Dodatkowo posiadają specjalne czujniki wykrywające wilgotność gleby, dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że włączą się one podczas deszczu.

2. Koszenie

Koszenie trawnika powinniśmy zacząć już pod koniec kwietnia, kiedy trawy zaczynają intensywnie rosnąć. Często przycinana murawa będzie rosła gęstsza i bardziej zielona. Aby ułatwić proces koszenia dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wybierając kosiarkę powinniśmy dostosować jej rodzaj do powierzchni koszenia. Do ogrodów nie przekraczających 500m2 wystarczy kosiarka elektryczna, natomiast do większych powierzchni wygodniej jest używać kosiarki spalinowej. Jeżeli nasz ogród obfituje w rabaty kwiatowe czy skalniaki przyda nam się także podkaszarka, która skosi trawę nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do koszenia usunąć z trawnika wszystkie konary, kamienie, gałęzie, ponieważ mogą one zniszczyć naszą kosiarkę. Dbajmy również o to, aby ostrza kosiarki były zawsze sprawne, sprawdzajmy ich stan co kilka koszeń.

3. Nawożenie

Im nasz trawnik jest bardziej gęsty tym potrzebuje więcej nawożenia, ponieważ trawa rośnie obficie przez cały okres wegetacji. Jeżeli będziemy odpowiednio dbali o nasz trawnik to będzie on piękny przez całą wiosnę, lato i jesień. Do nawożenia najlepiej jest stosować gotowe mieszanki, które zawierają odpowiednio dobrane proporcje azotu, fosforu i potasu, czasem z dodatkiem innych mikroelementów. Do szybkiego nawożenia najlepiej jest stosować nawóz w formie oprysków, który szybko wnika w głąb murawy. Trawę powinniśmy nawozić trzy razy w sezonie wegetatywnym, na koniec kwietnia, w środku lata i na jesień.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy