Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Jak działa rejestr dłużników?

Dodaj zlecenie

Jak działa rejestr dłużników?

Autor: LenaMikorosk   |   1 lip 2015, 9:12   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Chciałeś kupić telewizor na raty, ale sklep odmówił Ci tej formy zakupu. Jako argument podał znajdujące się w rejestrze dłużników negatywne informacje na Twój temat. Dzięki biurom informacji gospodarczej, prowadzącym taki rejestr, usługodawca może szybko zweryfikować, czy jego klient jest rzetelnym płatnikiem. Do czego jeszcze służy rejestr dłużników? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

BIG – co to znaczy?

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych. Firmy lub osoby fizyczne mogą wprowadzać tam dane o m.in. o nierzetelnych podmiotach. Na tej podstawie powstaje https://erif.pl/rejestr dłużników, do którego dostęp ma każdy zarejestrowany użytkownik.

BIG w Polsce
W Polsce funkcjonują 4 różne biura informacji gospodarczej. Jednym z nich jest Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Rejestr, jako jedyny z czterech pozostałych BIG-ów, poddaje swoją bazę danych cyklicznej weryfikacji przez niezależnego, biegłego rewidenta – KPMG Audyt Spółkę z o.o. sp. k.
Każde z biur informacji gospodarczej prowadzi rejestr dłużników, które pomaga w obiektywnej ocenie podmiotu, z którym chcemy podjąć współpracę. Udostępniane informacje pozwalają zapobiec wielu nieprzyjemnym niespodziankom wynikającym z nierzetelności niektórych firm.

Korzyści z korzystania
Dostęp do rejestru dłużników daje wiele korzyści. Informacje gospodarcze udostępniane przez rejestr dłużników możemy podzielić na negatywne i pozytywne. Warto tu jednak zaznaczyć, że tylko wspomniany ERIF BIG S.A. daje możliwość prowadzenia swojej pozytywnej historii płatniczej. Zobacz, jakie korzyści wynikają z obu typów informacji gospodarczych.

Informacja negatywna umożliwia:
• uniknięcie współpracy z nierzetelnymi podmiotami (np. biurami podróży, firmami leasingowymi, sklepami internetowymi, deweloperami);
• monitoring nieuczciwych przedsiębiorców (np. wtedy, gdy szukasz pracy);
• dopisanie dłużnika (bardzo często jest to motywacja dla osoby zadłużonej do oddania zaległej należności).


Dzięki informacji pozytywnej:
• budujesz wiarygodność w oczach banków, dostawców Internetu i innych usługodawców;
• zyskujesz możliwość negocjowania lepszych warunków współpracy z usługodawcami i kontrahentami;
• unikasz długów, opłacając na czas wszystkie rachunki i inne zobowiązania;
• masz kontrolę nad swoimi wydatkami i uczysz się zarządzania domowym budżetem.

Jak widzisz zatem, rejestr dłużników może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Możesz z niego korzystać zarówno w celu budowania pozytywnego wizerunku swojej firmy, jak i siebie samego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy