Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Jak eliminować zaparcia

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak eliminować zaparcia

Jak eliminować zaparcia
Autor: mareckki   |   31 mar 2015, 15:15   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Okazuje się, że ta przypadłość dotyka co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Zaparcia to przypadłość kłopotliwa i niekiedy bardzo bolesna. Niestety za jej powstanie jesteśmy odpowiedzialni my sami. Powstanie zaparcia nie można zrzucać na chwilowe zaburzenie prawidłowej pracy układu trawiennego i pokarmowego.

Zatwardzenia można skutecznie eliminować zmieniając kilka nawyków dnia codziennego. Oto one:

1. Pośpiech – najlepszym momentem opróżniania jest poranek, gdyż właśnie wtedy jelito grube wykazuje szczyt swojej aktywności. Niestety jeśli rano się spieszymy zapominając o śniadaniu i wypiciu ciepłego napoju, chęć jelita do pracy zanika. Ten zły nawyk może się przekształcić w stały nawyk dla naszego jelita, gdyż jego zastój powoduje zaparcia, a w swojej najgorszej postaci nawet do ich przewlekłej formy. Jeśli problem ze zjedzeniem czegoś w domu jest tak duży zainwestujmy w termos. Popijajmy herbatę w drodze, w czasie postoju na światłach lub w tramwaju.

2. Jedzenia na czas – jedni doprowadzają do zaparć poprzez brak jedzenia, a inni przeciwnie – jedząc, ale w pośpiechu. Stare porzekadło mówi, że kiedy człowiek się śpieszy to się diabeł cieszy i w przypadku nawyków żywieniowych to powiedzenie też się sprawdza. Niedogryzione, za mało zmiękczone jedzenie wolniej przechodzi przez jelita powodując kolki i boleści.

3. Błonnik – zaparciom sprzyja duża ilość pochłanianych przez nas ciężkostrawnych dań, bogatych w tłuszcze zwierzęce. Dlatego też powinno włączyć się do jadłospisu chociaż jeden posiłek, który będzie zawierał błonnik, który działa jak miotła w przewodzie pokarmowym, usuwając z organizmu resztki pokarmowe.

4. Więcej napojów - kolejną z przyczyn zaparć jest to, że za mało pijemy. Jeśli organizm otrzymuje za mało płynów nasz kał jest wtedy twardy i zbity w grudki. Dlatego też powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi 2,5-3 litry płynów dziennie w różnych postaciach: soków, herbat. Unikajmy jednak napojów gazowanych.

5. Więcej ruchu – nic tak dobrze nie wpływa na pracę jelit jak ruch. Ważne więc jest by zapewnić organizmowi regularną jego dawkę chociażby w postaci spaceru. Jeśli nie jest to możliwe codziennie i w czasie tygodnia, postarajmy się zorganizować sobie jakąś aktywność w czasie weekendu, np. wypad do Aquaparku, jazdę rowerem czy nordic walking.

Ostatnią deską ratunku dla osób cierpiących na zaparcia mogą być preparaty oczyszczające. Pamiętajmy jednak, że należy je stosować sporadycznie, a nie jako środek stale eliminujący ten problem. Jeśli nie wiemy, na który z dostępnych na rynku środek wybrać, wizyta u lekarza specjalisty rozwiąże dylemat.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy