Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściDermatolodzy

Artykuł: Jak leczyć bielactwo?

Dodaj zlecenie

Jak leczyć bielactwo?

Jak leczyć bielactwo?
Autor: paullaja   |   9 lis 2016, 13:34   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Dermatolodzy

Bielactwo nabyte (z łac. ivitilligo/i) jest chorobą przewlekłą, objawiającą się pojawianiem się na ciele człowieka plam o jaśniejszym niż odcień skóry zabarwieniu. Plamy mogą występować na całym ciele, a ich pojawianie się może przebiegać nagle lub stopniowo.

Co to jest bielactwo?

Bielactwo nabyte (z łac. vitilligo) jest chorobą przewlekłą, objawiającą się pojawianiem się na ciele człowieka plam o jaśniejszym niż odcień skóry zabarwieniu. Plamy mogą występować na całym ciele, a ich pojawianie się może przebiegać nagle lub stopniowo.

Jakie są przyczyny bielactwa?


Choroba najczęściej zaczyna się rozwijać w wieku młodzieńczym, do ok. 20 roku życia. Za bezpośrednią przyczynę jej występowania uważa się wymieranie melanocytów. Melanocyty to niewielkie komórki barwnikowe, których zadaniem jest wytwarzanie i magazynowanie melaniny, odpowiedzialnej za kolor skóry człowieka. Dodatkowo na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe (np. związane z nasileniem się stresu) i reakcje autoimmunologiczne, czyli błędy układu odpornościowego.

Jakie są sposoby na leczenie bielactwa nabytego?


Leczenie tej choroby ma na celu przywrócenie skórze utraconego przez nią pigmentu. Warto zaznaczyć, że jest to proces długotrwały i nie zawsze przynosi zamierzone efekty. W niektórych przypadkach choroba ustępuje tylko częściowo.
Przed podjęciem się leczenia ważna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który wybierze odpowiednią metodę leczenia uwzględniającą stan zaawansowania choroby, wiek oraz stan zdrowia pacjenta.

Najpopularniejszą metodą zwalczania bielactwa jest terapia PUVA. Ten sposób leczenia polega na naświetlaniu pacjenta za pomocą lamp wytwarzających długich promieni ultrafioletowych. Podczas naświetlania dochodzi do pobudzania komórek do produkcji ciemnego pigmentu. Terapia ta jest zalecana do stosowania max.3 razy w tygodniu, a czas pojedynczego naświetlania jest związany z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Dawka promieniowania jest zazwyczaj zwiększana za każdym naświetlaniem. Liczba zalecanych zabiegów jest uzależniona od potrzeb chorego, jednak nie zaleca się większej ilości niż 20 zabiegów.

Dla lepszych efektów terapii PUVA zaleca się połączenie jej z stosowaniem maści wyprodukowanych z pochodnych witaminy D3 - takalcitolu i kalcipotriolu. Chory powinien systematycznie smarować odbarwione elementy skóry zalecaną przez dermatologa maścią.

Do innych metod leczenia bielactwa zalicza się m.in. stosowanie kortykosteroidów, czyli hormonów steroidowych. Terapia ta polega na podawaniu pacjentowi preparatów kortykosteroidowych. Metoda jest skuteczna, jednak wielu pacjentów skarżyło się na nawrót pojawiania się plam na skórze po okresie stosowania preparatów.

Moda na bielactwo


Przy niewielkich odbarwieniach skóry można stosować kosmetyki wyrównujące koloryt skóry, szczególnie przy występowaniu białych plam w okolicach twarzy i szyi. Jednak ważne jest, aby zaakceptować swój nieco odmienny wygląd, a może nawet wykorzystać go jako swój atut. W ostatnich latach w świecie mody zaistniało wiele modelek chorujących na bielactwo. Do najsłynniejszych z nich z pewnością należy Chantelle Winnie, która ma za sobą współpracę z wieloma popularnymi markami, m.in. Diesel i Desigual.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy