Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodami

Artykuł: Jak przygotować glebę w ogrodzie przed sadzeniem roślin?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak przygotować glebę w ogrodzie przed sadzeniem roślin?

Jak przygotować glebę w ogrodzie przed sadzeniem roślin?
Autor: anpodsiadlo35   |   23 cze 2017, 10:22   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Opieka nad ogrodami

Prawidłowa kwasowość i struktura gleby, a także jej bogactwo w składniki odżywcze to najważniejsze cechy dobrego podłoża ogrodowego. Jeśli ziemia na działce nie jest urodzajna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawi jej jakość. Jak wiadomo, pielęgnacja ogrodu jest niezwykle czasochłonną i wymagającą pracą. Równocześnie daje wiele przyjemności.

Wiele czynników ma wpływ na końcowy efekt w postaci pięknej działki. Takie czynniki to:

· oświetlenie

· systematyczność zabiegów pielęgnacyjnych

· jakość gleby.

Zanim zaczniesz budować swój ogród, sadząc na nim efektowne rośliny, pamiętaj o tym, aby zadbać wcześniej o powyższe elementy. Dopilnuj, aby podłoże pod dane rośliny było dobrej jakości.


Odczyn gleby

1) sprawdź odczyt gleby

Gleba może być zasadowa, kwaśna lub obojętna. Jednaj rośliny najlepiej rosną w glebie o podłożu obojętnym albo lekko kwaśnym. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna to niestety pożyteczne bakterie giną i równocześnie rozwijają się grzyby pleśniowe, które są powodem obumierania korzeni roślin.

Jak sprawdzić odczyn gleby? Pobierz próbki gleby z kilku różnych części ogrodu, następnie wymieszać je ze sobą. Z tej mieszaniny można pobrać próbkę do badania. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne kwasomierze chemiczne i elektroniczne, dzięki którym możliwe jest zmierzenie pH gleby.

· Gdy gleba jest zbyt zasadowa, można obniżyć jej pH, zakwaszając ją np. za pomocą torfu.

· Jeśli glebę trzeba odkwasić, czyli podnieść pH, trzeba zastosować wapno gaszone.

Struktura

W przypadku gleby piaszczystej i lekkiej, woda oraz składniki odżywcze łatwo przenikają do niższych warstw podłoża przez co rośliny nie mogą ich pobierać. Aby ziemia piaszczysta miała bardziej zwartą strukturę, trzeba wzbogacić ją kompostem lub obornikiem, dzięki temu powstanie warstwa próchnicza. Efekt? Woda i składniki odżywcze będą w niej zatrzymywane.

W przypadku gleby gliniastej, powłoka w ogólne nie przepuszcza wody. Dodatkowo zdarza się, że gleby gliniaste są mocno porośnięte chwastami i właśnie od usunięcia chwastów trzeba zacząć. Po ich usunięciu, należy przekopać glebę na głębokość co najmniej 20 cm, najlepiej za pomocą wideł. Po przekopaniu gleba będzie rozluźniona. Wtedy należy zwiększyć jej przepuszczalność poprzez dodanie piasku. Przed jego dodaniem należy zmieszać piasek z nawozami organicznymi, dzięki czemu gleba będzie również użyźniona.

KOMENTARZE
  • domki dla dzieci   2 lip 2017, 23:36
    domki dla dzieci