Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Jak sprawdzić wiarygodność developera?

Dodaj zlecenie

Jak sprawdzić wiarygodność developera?

Jak sprawdzić wiarygodność developera?
Autor: nieprawda   |   13 gru 2013, 12:08   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Tym bardziej, że w zdecydowanej większości przypadków wiąże się z koniecznością skorzystania z kredytu hipotecznego, który dość poważnie obciąży nasz budżet przez kolejne dwadzieścia, trzydzieści lat. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić developera.

Developer godny polecenia

Osoby marzące o własnym M zazwyczaj dokładnie wiedzą, w której części miasta chciałyby mieszkać i zdarza się, że w chwili pojawienia się nowej inwestycji w wymarzonej lokalizacji podpisują umowy w ciemno. Niestety to niezwykle ryzykowne posunięcie. Przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić wszelkie dane dewelopera oraz zapoznać się z opisem jego dotychczasowych inwestycji. Niezwykle istotny jest także status prawny działki budowlanej, na której rozpoczęto budowę. Warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek oraz sprawdzić w jaki sposób finansowana jest inwestycja oraz jakie są środki ochrony nabywców – bankowy rachunek powierniczy, gwarancja bankowa itd. Koniecznie trzeba także upewnić się jaki jest przewidywany czas ukończenia inwestycji.

Umowa przedwstępna z developerem

Zanim zdecydujemy się na długoterminowy http://www.fineinvestments.pl/kredyty/kredyty-hipoteczne/ kredyt hipoteczny dla małżeństw musimy podpisać u notariusza umowę przedwstępną, która będzie niezbędna do zawarcia umowy z bankiem. Oprócz aktu notarialnego z całą pewnością bank poprosi jeszcze o: pozwolenie na budowę, wypis z rejestru gruntów, odpis księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające status prawny developera, a w przypadku niewybudowanego jeszcze budynku dodatkowo plan inwestycji. Ponadto niezbędne będzie zaświadczenie o zarobkach kredytobiorców i poprawnie wypełniony wniosek kredytowy.
Jeśli inwestycja nie jest jeszcze oddana do użytku bank będzie wypłacał developerowi pieniądze w transzach, a na poszczególnych etapach przeprowadzi kontrolę postępów budowy. Podpisanie umowy ostatecznej odbywa się dopiero przy odbiorze mieszkania. Na tym etapie nieruchomość powinna zostać przez developera wyodrębniona prawnie. Po podpisaniu umowy należy także złożyć wniosek o założenie księg wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy