Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraKursy, szkoleniaSzkolenia biznesowe, menedżerskie

Artykuł: Jak stworzyć efektywny zespół projektowy?

Dodaj zlecenie

Jak stworzyć efektywny zespół projektowy?

Jak stworzyć efektywny zespół projektowy?
Autor:   |   4 wrz 2015, 13:44   |   Dział: Artykuły

Coraz więcej firm i przedsiębiorstw opiera swoje działania na realizacji projektów. Podstawą udanego projektu jest nie tylko kreatywny pomysł, odpowiednie zasoby finansowe i wystarczająca ilość czasu na jego realizację, ale przede wszystkim zespół dobrze współpracujących ze sobą ludzi, którzy chcą osiągnąć wyznaczony cel. Jak stworzyć dobry zespół projektowy?

Przydział ról

W efektywnym zespole projektowym każdy jego członek, ma jasno przydzieloną funkcję. W zależności od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia oraz cech osobowości, kierownik projektu powinien przypisać swoim pracownikom odpowiednie zadania. Dzięki umiejętnemu przydzieleniu ról, kierownik ma pewność, że poszczególne etapy projektu, zostaną zakończone w wyznaczonym terminie. https://www.myskills.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektamiSzkolenie zarządzanie projektami kształci liderów zarówno pod względem merytorycznym, jak również uczy, w jaki sposób dobierać pracowników.

Motywacja

Dobry zespół, to zmotywowany zespół. Dlaczego? Motywacja odgrywa kluczową rolę na wszystkich etapach realizacji projektu. Do głównych zadań kierownika projektu należy mobilizowanie członków zespołu do terminowego i efektywnego wywiązywania się z zadań. Przykładowe sposoby motywowania pracowników to: jasne zasady dotyczące wynagrodzenia, wprowadzenie systemu premiowego oraz klarownego sposobu oceniania poszczególnych pracowników, jak i całego zespołu. Określając cele projektu, należy pamiętać, aby były one realne do osiągnięcia. Tylko w ten sposób zespół zdobędzie motywację do pracy. Każdy lider zespołu powinien odbyć profesjonalne szkolenie. Zarządzenie projektami wiąże się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji oraz brania za nie odpowiedzialności, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i psychiczne kierownika projektu.

Eliminacja ryzyka

To kolejne zadania, które w dużej mierze spoczywa na kierowniku projektu. Warto zaznaczyć, że w każdy projekt, ze względu na jego innowacyjność, wpisane jest ryzyko. Przede wszystkim należy zidentyfikować źródło ryzyka, jeszcze zanim projekt się rozpocznie. Następnie należy prawidłowo zarządzać ryzykiem, tzn. określić jego wielkość i zakres oraz zaplanować działania, mające na celu uniknięcie lub zmniejszenie wpływu ryzyka. Przygotowanie zespołu na obecność sytuacji nieprzewidzianych oraz wypracowanie metod, pozwalających poradzić sobie z nimi, daje grupie poczucie siły oraz wiarę, że cele projektu zostaną osiągnięte.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy