Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeKlimatyzacja, wentylacja

Artykuł: Jak walczyć z pleśnią?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak walczyć z pleśnią?

Jak walczyć z pleśnią?
Autor: KarolinaRoksela   |   13 maj 2021, 14:07   |   Dział: Artykuły

Pleśń to popularny problem zarówno w starych domach, jak i nowych mieszkaniach. Jest bardzo nieestetyczna i może w dłuższym okresie stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Zazwyczaj pojawia się na ścianach i sufitach pomieszczeń z różnych powodów, ale należy jak najszybciej próbować ją zlikwidować. Poznaj skuteczne preparaty i najlepsze sposoby zwalczania wilgoci.

Zapobieganie wystąpieniu i nawrotowi pleśni

Pojawia się zazwyczaj w ciepłych pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Objawia się w postaci szarych, zielonych i czarnych wykwitów w pomieszczeniach. Główną przyczyną powstawania pleśni jest nadmierna wilgotność powietrza i brak odpowiedniej wentylacji. Skąd poza wspomnianymi czynnikami bierze się nalot na ścianach? Na rozwój grzyba pleśniowego mogą również wpływać zbyt szczelne okna, zła izolacja budynku czy brak cyrkulacji powietrza.

Pleśń może okazać się szkodliwa dla zdrowia, dlatego najlepszym sposobem walki z problemem jest zapobieganie jego wystąpieniu. Zazwyczaj, aby osiągnąć ten cel, wystarczy utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach w okolicach 22 stopni oraz wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. W jaki sposób zapewnić w domu lub mieszkaniu takie warunki. Przede wszystkim należy:

• poprawić wentylację;
• kontrolować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach;
• stosować wentylatory, specjalną klimatyzację, pochłaniacze wilgoci lub osuszacze powietrza;
• natychmiast reagować na pierwsze oznaki rozwoju pleśni;
• czyścić podatne na występowanie nalotu powierzchnie oraz wietrzyć najbardziej zagrożone pokoje.

Jak usunąć pleśń z pomieszczeń?

Domowe sposoby na nieestetyczne wykwity

Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych na ścianach w domu pojawią się pierwsze nieestetyczne plamy, to możesz skorzystać z domowych preparatów likwidujących pleśń. Na początkowym etapie można zrezygnować bowiem ze stosowania produktów chemicznych. Wśród skutecznych środków wyróżniamy:

Ocet: ze względu na swoje właściwości grzybobójcze można wykorzystać ten popularny kulinarny produkt do walki z grzybem pleśniowym. Sam proces jest bardzo prosty – wystarczy bezpośrednio spryskać zakażone miejsce octem i usunąć go po kilku godzinach ściereczką. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można dodać do płynu olejki zapachowe.

Woda utleniona: to ważny element każdej apteczki i rewelacyjny środek na pleśń. Na nieestetyczne wykwity zastosuj 3-procentową wodę utlenioną i pozostaw ją na ścianie przez kilkanaście minut. Po tym czasie możesz przystąpić do zdrapania grzyba. Na koniec wytrzyj pozostałe ślady ściereczką. Z użyciem płynu można stworzyć jeszcze skuteczniejszą miksturę, dodając do niej ocet i sodę piekarską.

Olejek z drzewa herbacianego: jest nieoceniony przy wielu domowych pracach ze względu na swoje właściwości dezynfekujące. Aby przygotować naturalny preparat, należy do 2 szklanek wody dodać 2 łyżki olejku. Gotowej mikstury nie należy spłukiwać ze ściany. Należy pamiętać, że jest to dość drogi produkt.

Specjalistyczne środki, czyli jak profesjonalnie pozbyć się pleśni?

Domowe metody walki z pleśnią radzą sobie przede wszystkim na wczesnym stadium jej rozwoju. Jeżeli problem powraca, a naturalne środki nie pomagają, to należy skorzystać z profesjonalnych preparatów. Cały proces usuwania grzybów strzępkowych powinien przebiegać w trzech etapach:

1. Wskazanie i usunięcie przyczyny – wiedząc, co powoduje pleśń, możemy przystąpić do określenia jej źródła. Najczęściej na typ etapie należy osuszyć ściany, wywietrzyć pomieszczenia czy usprawnić wentylację. Do realizacji tego celu świetnie sprawdzą się nawiewniki okienne lub osuszacze powietrza.

2. Pozbywanie się grzyba – stopień wniknięcia pleśni w ścianę jest w tym kroku decydujący. W najgorszym przypadku będziemy zmuszeni do skucia tynku i poważnego remontu mieszkania. Przy mniej uciążliwym problemie należy zlikwidować wykwity wilgotną szczotką i preparatami grzybobójczymi. Czasami konieczne będzie ponowne malowanie ścian.

3. Wykańczanie odgrzybionych powierzchni – wyczyszczone z nieestetycznych plam ściany warto ponownie pomalować. Można wykorzystać w tym celu farby posiadające właściwości hydrofobowe oraz zawierające substancje pleśniobójcze. Należy pamiętać, że skuteczne pozbycie się pleśni w każdy przypadku należy uzupełnić odpowiednią profilaktyką.

Wykorzystanie powyższych preparatów oraz wprowadzenie wspomnianych środków zapobiegawczych skutecznie pomoże w zwalczaniu pleśni. Pamiętajmy, że im szybsza reakcja, tym łatwiejsze rozwiązanie problemu. Sprawdź również, jak pozbyć się nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów z auta?

KOMENTARZE
  • brak komentarzy