Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaPozostałeNiekonwencjonalne metody leczenia

Artykuł: Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek

Dodaj zlecenie

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek

Autor:   |   5 sty 2015, 7:38   |   Dział: Artykuły

Oleje roślinne stanowią niezwykle ważny element naszej diety. Dostarczają bowiem cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz jest nośnikiem takich witamin, jak A, D, E, a także K. Spożywanie oliwy z oliwek pozytywnie wpływa na nasze zdrowie,a to głównie za sprawą zawartych w niej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wśród jej zasług można znaleźć m. in.utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu, zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego, chroniąc tym samym przed chorobą wieńcową. http://zycienaszczycie.pl/jak-zrobic-oliwe-smakowa/Oliwa z oliwek chroni również przed rozwojem chorób nowotworowych, a także ma pozytywny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na alergie objawiające się zmianami skórnymi.

Klasyfikacja oliwy z oliwek

Klasyfikacja ta pozwoli nam ocenić, jakiej jakości są poszczególne rodzaje oliwy.

Oliva extra vergine to najlepsza oliwa, która w 100% pochodzi z oliwek. Oliwa tłoczona jest na zimno ze świeżych oliwek, a więc bez udziału procesów chemicznych. Oliwa tego typu ma najniższą kwasowość w granicach ok. 0.8% . Ta najszlachetniejsza produkowana jest z oliwek zbieranych ręcznie, które w ciągu 24 godzin od zbioru muszą trafić do tłoczni.

Oliwa vergine – oliwa ta, jak nietrudno się domyślić, ma gorszą jakość niż extra vergine. Oliwę tę producenci dodają do tej produkowanej w procesie rafinacji, aby ją uszlachetnić,

Oliwa z oliwek rafinowana (pure) – oliwa ta jest produkowana w procesie rafinacji, który pozbawia ją smaku, zapachu oraz barwy, przez co traci również swoje zdrowotne właściwości. Najczęściej do tej oliwy dodaje się niewielką ilość oliwy vegine, która ma ją „uszlachetnić”.

Oliwa sansa (pomace) - to oliwa, która powstaje z wytłoczyn oliwnych, pozostałych po tłoczeniu jakościowej oliwy. Wytłoczyny te poddawane są działaniu rozpuszczalnika, co ma za zadanie wyciągnąć z nich oliwę, która następnie podlega procesowi rafinacji. Trudno ten produkt nazwać oliwą, gdyż jest całkowicie pozbawiony właściwości oraz składników odżywczych..

Wybierając oliwę dokładnie sprawdzajmy, jaka informacja znajduje się na opakowaniu. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości oliwy, wybór oczywiście powinien paść na extra vergine.

Przeczytaj więcej na temat http://www.andaluzja24.pl/produkty-regionalne/oliwa-z-oliwek/hiszpańskiej oliwy.

Certyfikaty

Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty. Jednym z nich jest PDO, czyli chroniona nazwa pochodzenia, który określa, w jakim miejscu lub regionie wytwarzany jest dany produkt. Nazwa ta może być używana do oznaczenia wyłączenie produktów pochodzących z danej lokalizacji.

Drugim certyfikatem jest PGI, czyli chronione oznaczenie geograficzne, podobnie jak PDO, dotyczy danego regionu, w którym produkowany jest dany rodzaj oliwy. Różnica polega na tym, iż w przypadku PGI w danym miejscu może przebiegać jeden etap procesu produkcji lub cały proces, natomiast jeśli chodzi o PDO to koniecznym warunkiem jest produkowanie danej oliwy w całości w e wskazanej lokalizacji.

Autor: http://www.andaluzja24.pl/Andaluzja - przewodnik online

KOMENTARZE
  • brak komentarzy