Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo personalne (HR)

Artykuł: Jak wykryć kłamstwo w czasie rekrutacji?

Dodaj zlecenie

Jak wykryć kłamstwo w czasie rekrutacji?

Jak wykryć kłamstwo w czasie rekrutacji?
Autor: HaAnia   |   28 maj 2013, 13:43   |   Dział: Artykuły

Podczas rekrutacji każdy z kandydatów chce przedstawić się ewentualnemu przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony i przekonać o swojej wiedzy, doświadczeniu oraz umiejętnościach. Nawet już w trakcie pisania CV wybieramy przede wszystkim te informacje, które postawią nas w jak najlepszym świetle. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak problem pojawia się wówczas, gdy ktoś podczas takiej autoprezentacji zacznie drastycznie rozmijać się z prawdą na temat własnych kompetencji. Jak rekruterzy mogą poradzić sobie z tym problemem?

Poświęć czas na weryfikację

Kłamstwa i nadużycia, które zamieszczane są w CV możemy dosyć łatwo zweryfikować – wystarczy po prostu skontaktować się z byłymi pracodawcami danego kandydata i poprosić o potwierdzenie informacji takich jak okres pracy, zakres obowiązków, przebyte szkolenia itp. Dobrym rozwiązaniem jest także odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której za sprawą szczegółowych i bardzo konkretnych pytań będziemy mogli ocenić faktyczny stan wiedzy osób starających się o pracę w naszej firmie. Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze przygotowanie krótkich zadań lub wymyślenie hipotetycznych problematycznych sytuacji, rozwiązanie których nie będzie problem dla kandydata, który faktycznie posiada deklarowane doświadczenie zawodowe.

Narzędzia wspierające rekrutację

Świetnym sposobem na weryfikację informacji podawanych nam przez kandydatów jest także wykorzystywanie specjalistycznych narzędzi, zapewniających http://www.talfit.pl/blog/tag/employer-branding/wsparcie w rekrutacji. Mogą się one opierać np. na przeprowadzeniu badań internetowych, w których udział wezmą nie tylko kandydaci na pracowników, ale także bezpośredni przełożony, a także najlepsi pracownicy z danego działu. W efekcie w krótkim czasie otrzymamy wiarygodne informacje dotyczące m. in. dopasowania do kluczowych wartości organizacji, do stylu pracy menadżera i reszty zespołu oraz czynników motywujących kandydatów. Dzięki temu nie tylko ułatwimy sobie wychwycenie ewentualnych nieścisłości i przekłamań zawartych w CV, a także zyskamy możliwość lepszego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej i wyłapania na bieżąco wszelkich oszustw.

Im częściej uczestniczyć będziemy w procesie rekrutacji nowych pracowników, tym łatwiej będzie nam wychwycić jakiekolwiek kłamstwa. Pomoże nam w tym chociażby znajomość ludzkiej mimiki i umiejętność rozpoznawania emocji na podstawie mowy ciała. Umiejętności tego typu z pewnością wymagają wprawy, jednak nie ulega wątpliwości, że warto poświęcić czas na ich zdobycie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy