Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneDeweloperzy, budowa domu

Artykuł: Jak zabezpieczyć budowę na czas zimy?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zabezpieczyć budowę na czas zimy?

Jak zabezpieczyć budowę na czas zimy?
Autor: pbugaj006   |   13 sty 2017, 10:52   |   Dział: Artykuły

Budowa domu zazwyczaj trwa dłużej niż jeden sezon, dlatego warto zaplanować poszczególne etapy budowy. Budowa zimą w niskiej temperaturze może spowodować, że zaprawa będzie się kruszyć, a beton nie osiągnie wymaganej wytrzymałości. Zimą łatwo również o wypadek.

Kiedy powinniśmy zakończyć pracę budowlane?

W Polsce przyjmuję się, że sezon budowlany trwa od 1 maja do 15 listopada. Sugerując się tym terminem jeśli zaczęliśmy pracę wiosną, powinniśmy zakończyć przed zimą stan surowy, czyli wstawić okna i drzwi. Natomiast jeżeli zaczęliśmy pracę jesienią, musimy koniecznie zabezpieczy fundamenty przed zniszczeniem podczas zimy.

Jak zabezpieczyć budynek i plac budowy przed zimą?

Na początek powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce do składowania materiałów budowlanych w którym nie będą one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy pamiętać, że niektóre materiały wymagają ochrony przed wilgocią, czy też ujemnymi temperaturami. Tymczasowym magazynem może być wnętrze domu, ale nie zawsze. Czasem warto nie robić większych zakupów, a kupować materiały partiami. Jeśli przed zimą udało nam się wykonać same fundamenty, koniecznie musimy je zabezpieczyć. Niewątpliwie przed nadejściem zimy należy zabezpieczyć poziome powierzchnie ścian, które występują przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Istotne jest to, aby zadbać o to, aby woda z topniejącego śniegu mogła swobodnie odpłynąć od rozpoczętej budowy. Jeśli teren wokół domu nie zostanie odpowiedni ukształtowany i woda nie znajdzie ujścia, może to spowodować zawilgocenie ścian fundamentowych i piwnic. Osoby, które zdążyły wykonać instalację wodną, a nie ogrzewają w zimie budynku, powinny koniecznie zabezpieczyć ujęcie wody. Wodę należy całkowicie usunąć z instalacji i zamknąć jej dopływ. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń rur i zapobiegniemy kłopotliwych awariom.

Zima, a murowanie i tynkowanie elewacji

Z reguły wszystkie prace związane z murowaniem, tynkowaniem oraz betonowaniem powinny być prowadzone w dodatniej temperaturze. Generalnie procesy chemiczne niezbędne do uzyskania określonych właściwości, paramentów technicznych zapraw murarskich, tynków czy klejów wymagają odpowiedniej temperatury. Przyjmujemy, że najlepsza jest temperatura pokojowa, czyli około j +20°C.
Generalnie w zaleceniach wykonawczych producentów materiałów, które zawierają wodę lub do których przygotowania jest ona niezbędna, najniższą temperaturą w jakiej można je stosować jest +5°C. Warto pamiętać, że zamarznięcie wody podczas wiązania betonu, zaprawy albo wysychania tynku lub farby powoduję degradację materiału. Beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości na ściskanie, farba może popękać a zaprawa będzie się kruszyć.

Prace wykończeniowe domu podczas zimy

Pozytywną kwestią jest to, że jeśli przed zimą nie udało nam się doprowadzić budowy do stanu surowego zamkniętego, możemy spokojnie kontynuować prace wewnątrz ogrzanego budynku. Jednak niezbędne jest zapewnienie tego ogrzewania, chociażby w prowizoryczny sposób. Oczywiście nie oznacza to, że możemy sobie rozpalić ognisko w niewykończonym domu. Przeznaczone do tego celu są specjalne piecyki węglowe, które odprowadzają spaliny na zewnątrz. Ważne jest to, aby nie zapominać o sprawnie działającej wentylacji, która będzie odprowadzać wilgoć poza budynek. Po spełnieniu tych warunków można we wnętrzu domu kłaść tynku, murować ściany działowe, układać glazurę i terakotę. Nie ma również żadnych przeciwskazań do wykonywania plac instalatorskich, czy ewentualnie montażu. Można zatem z powodzeniem montować sanitaria, rozprowadzać kable elektryczne, wykonywać sufity podwieszane, czy też układać podłogi.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy