Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeEnergetyczne, ciepłownicze

Artykuł: Jak zapobiec ucieczce ciepła z domu?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zapobiec ucieczce ciepła z domu?

Jak zapobiec ucieczce ciepła z domu?
Autor: wikidabb   |   8 wrz 2015, 11:14   |   Dział: Artykuły

Ucieczka ciepła z domu powoduje wysokie rachunki wynikające ze zwiększonego zużycia energii. Jak temu zapobiec i co należy zrobić? Odpowiedź poniżej.

Najczęściej ciepło z domu ucieka przez ściany, dach, okna, podłogę czy wentylację. Ucieczka ciepła powoduje wzrost zużycia energii, co sprawia, że rachunki są coraz wyższe. Zimno w domu i coraz wyższe kwoty na rachunkach sprawiają, że bardzo ważna staje się odpowiedź na pytanie jak zapobiec ucieczce ciepła?

Na etapie budowania domu powinniśmy pomyśleć o zwiększeniu grubości izolacji i o odpowiedniej powierzchni i umiejscowieniu okien. Najwięcej okien powinno znajdować się po stronie południowej, natomiast ich powierzchnia w stosunku do powierzchni podłogi nie powinna przekraczać 1/6. Szyby w oknach powinny posiadać niski współczynnik przenikalności cieplnej. Nie warto oszczędzać na zakupie okien i zakupić dobre jakościowo szyby zespolone.

W sytuacji kiedy dom czy mieszkanie już stoi warto wyposażyć się w rolety od strony zewnętrznej i opuszczać je na noc, żeby ograniczyć dopływ chłodnego powietrza. Rolety wewnętrzne także mają wpływ na utrzymanie ciepła w domu. Jeżeli nadal wyczuwalne będzie uciekające powietrze należy sprawdzić stan uszczelek i wymienić je w razie potrzeby. Na szczeliny występujące między ramą, a oknem sprawdzi się silikon lub kit szklarski.

Do ocieplenia dachu czy sufitu można wykorzystać wełnę mineralną. Do wypełnienia konstrukcji wystarczy kilkanaście centymetrów, jednak osoby zamieszkujące mieszkania szczytowe powinny wykorzystać trwalszą izolację. Jeżeli dom posiada strych, który nie jest ogrzewany należy położyć tam izolację, ponieważ znaczna ilość ciepła ucieka z powodu braku izolacji między obiektami ogrzewanymi i tymi nieogrzewanymi.

Najbardziej skuteczną, ale też najdroższą metodą jest termomodernizacja całego domu. Termomodernizacja polega na zmianach w wentylacji, systemach ogrzewania oraz w strukturze budynku. Może warto zastanowić się nad tym, jeżeli żadne metody nie pomagają, a rachunki stale rosną.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Najlepsze panele słoneczne na rynku! Nowa firma na rynku usług we Wrocławiu! Profesjonalni fachowcy zadbają o Twoje ciepło! Specjalizujemy się w instalacji paneli fotowoltaicznych! P...brak zdjęcia Wrocławdolnośląskie