Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKsięgowość, kadryProwadzenie księgowości

Artykuł: Jaką księgowość prowadzi spółka z o.o.?

Dodaj zlecenie

Jaką księgowość prowadzi spółka z o. o.?

Jaką księgowość prowadzi spółka z o.o.?
Autor: konsultant_finansowy   |   2 sty 2019, 9:13   |   Dział: Artykuły

Wiele osób decydujących się na założenie własnej firmy postanawia poprowadzić ją w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zainteresowanie tym podmiotem znacznie wzrosło kilka lat temu, kiedy to ustawodawca obniżył minimalny kapitał zakładowy wymagany do jego utworzenia z 50 000 złotych do zaledwie 5 000 złotych

Warto jednak zdać sobie sprawę, że jego założenie wyłącznie z pobudek finansowych jest bardzo nieroztropne między innymi ze względu na to jaką księgowość prowadzi spółka z o.o..

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie daje możliwości wyboru formy opodatkowania. Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz wysokość obrotów, podmiot ten musi rozliczać się prowadząc księgowość pełną, a więc księgowość opartą na księgach rachunkowych.

Pełna księgowość to bardzo zaawansowane narzędzie służące do ewidencjonowania każdej złotówki, która przechodzi przez drzwi firmy. Spółka z o.o. zobowiązana jest by w każdym roku swojej działalności sporządzić sprawozdanie finansowe, a więc rachunek zysków i strat, bilans oraz informacje dodatkowe.

W rachunku zysków i strat zestawia się wszystkie operacje finansowe w przedsiębiorstwie, gdyż jest on kluczowy dla przedstawienia wyniku finansowego firmy. Bilans ukazuje strukturę aktywów i pasywów jednocześnie odzwierciedlając stan majątku firmy. W informacjach dodatkowych znajdują się informacje, które mają duże znaczenie dla przedsiębiorstwa, jednak nie są zawarte w innych sprawozdaniach.

Na pierwszy rzut oka prowadzenie pełnej księgowości może wydawać się sporym utrudnieniem dla przedsiębiorcy, który musi ewidencjonować każde zdarzenia gospodarcze, które zachodzi w jego przedsiębiorstwie. To co jednak wydaje się problematyczne w dalszej perspektywie może przynieść firmie sporo korzyści. Zasadniczym zadaniem księgowości pełnej nie jest jak w przypadku księgowości uproszczonej wyliczanie podatku, ale również ukazanie jej sytuacji finansowej. W związku z tym umożliwia ona przedsiębiorcy dokładne analizowanie działalności swojego przedsiębiorstwa. Pełna księgowość pomaga zatem określić skutki i przyczyny konkretnych transakcji, a wraz z tym zaplanować dalszą działalność firmy.

Prowadzenie księgowości pełnej zgodnie z ustawą o rachunkowości musi zostać przekazane specjalistom, a więc księgowym bądź biurom rachunkowym. To z kolei obciąża przedsiębiorcę dodatkowymi, niemałymi kosztami. Warto podkreślić, że mimo, iż na rynku istnieją biura rachunkowe oferujące usługi w skrajnie niskich cenach to nie warto z nich korzystać. Zazwyczaj okazują się one bardzo nieprofesjonalne w związku z czym mogą niezwykle zaszkodzić naszej działalności oraz relacjom z Urzędem Skarbowym. Mając to na uwadze łatwo można stwierdzić, że zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na jej niewielki kapitał zakładowy jest bardzo nierozsądne. Środki te są bowiem niewystarczające by zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie, a oszczędzanie na tak ważnych aspektach jak firmowa księgowość mogą doprowadzić firmę do poważnych problemów ze skarbówką.

http://modrzejewski-biuro.pl/pelna-ksiegowosc/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy