Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneFundamenty, wykopy

Artykuł: Jakie fundamenty wybrać?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jakie fundamenty wybrać?

Jakie fundamenty wybrać?
Autor: kamilakamila1409   |   10 kwi 2017, 15:09   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Fundamenty, wykopy

Ławy fundamentowe. To właśnie na te fundamenty najczęściej się decydujemy. Sprawdźmy jaka jest różnica, i czy nie warto skorzystać z dobrodziejstwa płyt fundamentowych

Dzięki tradycyjnym fundamentom rozkładamy obciążenie na większej powierzchni, a przy niejednorodności gruntu mamy gwarancję, że zbrojenie zapewni stabilizację. Budowa tradycyjnych fundamentów może trwać nawet do 4 tygodni, co przy budowie całego domu, jest okresem dość długim. Wszystko spowodowane jest konieczną budową deskowania, które jest wymagane przez ławy fundamentowe. Sama budowa tej konstrukcji zajmuje dużo czasu. Musimy pamiętać, o dokładnej hydroizolacji, która będzie dopasowana do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej. Zdecydowanym plusem budowy tego rodzaju fundamentów jest znajomość techniki. Jest to rozwiązanie znane i sprawdzone, a co za tym idzie, wykonawcy rzadko popełniają błędy podczas budowy tego rodzaju fundamentów. Jest to również metoda oszczędna. Wykorzystuje się do niej beton niższej klasy, a do ścian stosuje się zazwyczaj bloczki betonowe. Co więcej właśnie to rozwiązanie jest przyjmowane w większości projektów gruntowych. Jeżeli zależy nam na samodzielnej pracy ławy fundamentowe i murowane ściany jesteśmy w stanie wykonać sami. Betonu bowiem nie trzeba sprowadzać z wytwórni. Co więcej, mając ściany fundamentowe zaizolowane od zewnątrz i jedynie zasypane zimą w razie jakiejkolwiek usterki bez problemu się do niej dostaniemy. Jeżeli hydroizolacja pionowa lub pozioma ulegnie zniszczeniu wystarczy odkopać ścianę fundamentowa i naprawić zepsute warstwy. A jak przedstawia się płyta fundamentowa? Czy boimy się z niej skorzystać, bo lubimy sprawdzone rozwiązania i unikamy się zmian?
Zdecydowaną zaletą płyt fundamentowych jest bezpieczeństwo. Nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych, nie musi się ona znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy terenów o trudnych warunkach wodnych. Płyta jest też często wybierana ze względu na łatwiejsze odizolowanie ogrzewanego budynku od zimnego gruntu. Stosując płytę zyskujemy jednocześnie betonową podłogę parteru, i fundamenty znacznie bardziej odporne na nierównomierne osiadanie. Dodatkowym plusem jest też zdecydowanie czas. Przy tym rozwiązaniu nie będzie nam potrzebne deskowanie, zastępujemy to szalunkiem z płyt termoizolacyjnych. Dzięki temu montaż płyty zajmuje nam zaledwie tydzień. Oczywiście wszystkie zalety wykorzystania płyty fundamentowej wiążą się z większymi wydatkami. Potrzebna nam bowiem będzie profesjonalna ekipa, która wykona zlecenie, oraz beton wyższej klasy, który będziemy musieli zamówić specjalnie w wytworni.
Jak widać możliwości jest wiele, a wszystko zależne jest od uwarunkowań gruntowych i naszych upodobań a także finansów. Wybór pozostawiamy Wam. Powodzenia!

KOMENTARZE
  • bransoletki   26 maj 2017, 1:33
    bransoletki