Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowePodatkowe

Artykuł: Karta podatkowa- podstawowe zasady

Dodaj zlecenie

Karta podatkowa - podstawowe zasady

Karta podatkowa- podstawowe zasady
Autor: AgataRud   |   25 lis 2015, 10:58   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Podatkowe

Karta podatkowa jest jedną z możliwych form, wg której przedsiębiorca może rozliczać się z podatku. Opodatkowanie kartą podatkową zakłada płacenie stałej kwoty podatku niezależnie od tego, jakie przychody osiągnięto, czyli nawet w momencie wystąpienia straty. Owa forma ryczałtu jest możliwa tylko przy spełnieniu przez przedsiębiorstwo odpowiednich wymagań w postaci usytuowania siedziby swojej firmy w małej miejscowości oraz zatrudnienia niewielkiej ilości pracowników. Bardziej szczegółowe zasady zostaną wyjaśnione w dalszej części artykułu.

Rozliczenia kartą podatkową dotyczy drobnej działalności usługowo-handlowo-produkcyjnej. Podatnik musi wybrać tą formę rozliczenia składając oświadczenie do organu podatkowego, a następnie organ podatkowy wydaje decyzje, w której określa kwotę podatku do zapłaty.

Zgłoszenie i wyrejestrowanie się z opodatkowania kartą podatkową
Wybór formy opodatkowania kartą podatkową oraz zgłoszenie owej formy powinno nastąpić do 20 stycznia roku podatkowego. Co do zasady, jeżeli podatnik do 20-go stycznia nie zgłosił likwidacji swojej działalności gospodarczej oraz nie poinformował o zmianie formy opodatkowania, uważa się , że nadal będzie rozliczał się z podatku w aktualnie przyjętej formie. Ponadto po upływie roku obowiązkiem podatnika jest złożenie deklaracji rocznej do dnia 31 stycznia (PIT-16).

Wielkość podatku dochodowego w formie karty podatkowej określana jest w formie decyzji przez naczelnika Urzędu Skarbowego osobno w odniesieniu do każdego roku podatkowego. Podatnik zaś zobowiązany jest do wpłacania sumy podatkowej do 7-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedzający. W drodze wyjątku za miesiąc grudzień podatnik musi uiścić ustaloną przez urząd skarbowy kwotę do 28 grudnia roku podatkowego.

Nie należy zapominać o tym, że przy opodatkowaniu kartą podatkową podatek obniża się o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast nie można odliczyć podatku na ubezpieczenie społeczne, gdyż odliczane jest od kwoty podatku, a nie od dochodu.

Przesłankami, które umożliwiają wybór karty podatkowej są:
1. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.
W załączniku do Ustawy występują odpowiednie przykłady. Rodzaj prowadzonej działalności determinuje zakres prowadzenia działalności.
2. Liczba zatrudnionych.
Przesłanka ta ma charakter ograniczony w tym sensie, że jeśli podatnik przekroczy ilość zatrudnionych osób, których ilość jest określona w Ustawie, traci prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej. Pod pojęciem zatrudnienia należy rozumieć pełny etat umowy o pracę.
3. Wielkość miejscowości, w której prowadzona jest działalność
Przy karcie podatkowej podatnik nie ma obowiązku prowadzenia żadnej ewidencji na potrzeby rozliczenia podatku, za wyjątkiem ewidencji zatrudnienia

KOMENTARZE
  • Helga   8 kwi 2016, 22:27
    kinder gartenhaus
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Doradca dla firm, kredyty Jeżeli Twoja firma potrzebuje finansowego zastrzyku gotówki do zachowania wewnętrznej płynności,a tym samym szukasz odpowiedzialnej osoby, która z...brak zdjęcia Wrocławdolnośląskie