Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaPozostałe

Artykuł: Kleszcze - zagrożenia i występowanie

Dodaj zlecenie

Kleszcze - zagrożenia i występowanie

Kleszcze - zagrożenia i występowanie
Autor: Maciej80   |   5 lip 2016, 15:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Kleszcze w Polsce to w tym roku prawdziwa plaga. Pajęczaki te spotkamy już nie tylko w lasach, ale również parkach, osiedlowych trawnikach czy szkolnych podwórkach.

Ugryzienie kleszcza nie zawsze jest groźne, jednak ryzyko zarażenia również nie jest małe. Owady te przenoszą choroby o poważnych i zróżnicowanych konsekwencjach. Do najgroźniejszych z nich należą borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmoza. Infekcje te mogą mieć poważne skutki – zbagatelizowane mogą okazać się nawet nieodwracalne.



Borelioza - objawy

Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza. Szacuje się, że jej nosicielem może być nawet co piąty kleszcz. Dostaje się do naszego organizmu w wyniku ugryzienia przez pajęczaka. Pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący (pojawia się w ok. 80% przypadkach zakażenia). W przeciągu miesiąca od ukąszenia na powierzchni skóry pojawia się czerwona plama, która w szybkim tempie powiększa się i zyskuje odrębny, czerwony pierścień.

Innymi objawami, którymi powinniśmy się zainteresować, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia, jest tzw. naciek limfocytarny (czerwony guzek przypominający pieprzyk) czy zapalenie stawów. Borelioza może również wywoływać skutki podobne do grypy.



Kleszcze – gdzie występują w Polsce?

Niestety owady te można spotkać na terenie całej Polski. Największe ryzyko zachorowania na jedną z chorób odkleszczowych występuje jednak obecnie w północno-wschodniej części kraju, a także w województwach małopolskim oraz dolnośląskim.

Kleszcze występują przede wszystkim w miejscach gęsto zarośniętych – lasach, polach i łąkach. Lubią tereny lekko wilgotne, dlatego często znajdziemy je również nad brzegami jezior czy rzek. Należy jednak pamiętać, że spotkać możemy je również coraz częściej w miejskich parkach, przydomowych ogródkach, a nawet osiedlowych trawnikach. Dlatego, po każdym spacerze, warto przyjrzeć się swojej skórze, a także sprawdzić sierść naszych czworonożnych pupili.



Jak wyciągnąć kleszcza?

Najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na jego ręczne usunięcie.
Kleszcza możesz usunąć za pomocą zdezynfekowanej pęsety, specjalnych pompek, kart, czy szczypiec dostępnych w aptekach. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad:

• Kleszcza nie wolno wykręcać na siłę, gdyż może to spowodować oderwanie i pozostanie jego głowy w ciele
• Uważaj, by nie zgnieść jego brzucha, gdyż może on być wypełniony szkodliwymi substancjami
• Nie próbuj smarować owada śliskimi substancjami, takimi jak masło czy wazelina
• Po wyjęciu pajęczaka połóż go na kartce i sprawdź, czy został on usunięty w całości. Uwaga! Wyjętego kleszcza nie należy wyrzucać, ale zawieźć do zbadania, by upewnić się, czy nie był on nosicielem groźnych chorób
• Po usunięciu owada należy obowiązkowo zdezynfekować powstałą ranę oraz dokładnie umyć ręce.



Jak skutecznie bronić się przed kleszczami?

Pajęczaki te najczęściej występują na terenach zielonych – łąkach, lasach, czy parkach. Jeśli więc planujemy wycieczkę w miejsce o bujnej roślinności, warto pamiętać o kilku zasadach.

Spaceruj w dzień. To dość skuteczna metoda obrony przed tymi owadami. Kleszcze są zwykle najbardziej aktywne rano oraz wieczorem, dlatego jeśli planujesz wybrać się na spacer po parku, staraj się wybierać porę okołopołudniową.

Zastosuj ochronę. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę do lasu, przygotowując prowiant oraz niezbędny sprzęt, nie zapomnij zabrać ze sobą również specjalnego preparatu odstraszającego owady. Spray na komary i kleszcze znajdziesz w aptekach, a nawet sklepach wielobranżowych.

Ubierz się odpowiednio. Wybierając długie spodnie i bluzki z długim rękawem podczas spaceru po lesie znacząco zredukujesz ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Nawet jeśli spadnie on na Twoją rękę, nim przemaszeruje odcinek w poszukiwaniu odsłoniętego kawałka skóry, może minąć sporo czasu. Zanim to zrobi, prawdopodobnie zauważysz go i strząśniesz. Warto również ubierać się na biało, gdyż na jasnym materiale szybciej wypatrzysz ciemnego kleszcza.

Bądź spostrzegawczy. I po każdym spacerze skontroluj swoją skórę. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca, w których mogą się ukryć, np. małżowiny uszne, kark, szyja, pachy, fałdy skórne, czy pachwiny.

Chodź środkiem ścieżki. Oczywiście o tyle, na ile to tylko możliwe. Kleszcze zwykle chowają się w zaroślach, dlatego przedzieranie się przez gęstą roślinność znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ukąszenia.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy