Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneNadzór budowlany

Artykuł: Kto jest kim na budowie?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Kto jest kim na budowie?

Kto jest kim na budowie?
Autor: Morsbud-pl   |   23 mar 2016, 8:47   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Nadzór budowlany

Budowanie domu to spore przedsięwzięcie i większość z nas wie, że nie powinno się za to brać samemu lepiej jest wynająć firmę budowlaną. Dla każdego, kto jednak mimo wszystko ma potrzebę postawienia murów własnymi siłami prawodawca, ustalający prawo budowlane postawił pewne przeszkody. Do budowy potrzeba: kierownika budowy, projektanta, czasami inspektora nadzoru inwestorskiego, a przede wszystkim wykonawcy. Czym się zajmują?

Na początku…
Oczywiście poza działką i pozwoleniem na budowę trzeba mieć profesjonalny projekt domu. Możemy go kupić ze specjalnej bazy albo wynająć projektanta, który narysuje go specjalnie dla nas i zgodnie z postawionymi przed nim zadaniami. Wbrew pozorom to bardzo ważny i trudny etap, bo musimy sobie wyobrazić jak ma wyglądać dom i przelać to na papier. To właśnie moment, w którym decydujemy o wszystkich jego funkcjach, o tym ile będzie miał przestrzeni, okien itd… Dlatego trzeba wybierać mądrze. Kolejnym krokiem jest znalezienie wykonawcy. Najlepiej jest szukać kogoś kto jest rekomendowany przez znajomych. Jeśli nie widzieliśmy ich domu to poprośmy wykonawcę, aby pokazał nam jeden z przygotowywanych przez siebie budynków. Dzięki temu można sprawdzić czy na budowie jest porządek, czy materiały, które są w użytku, są chronione przed złymi warunkami atmosferycznymi i czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie BHP.
Kierownik, który dobrze pokieruje
Kierownik budowy to bardzo ważna funkcja. Samodzielnie i bezpośrednio nadzoruje prace wykonywane na budowie, prowadzi ich dziennik, dba o to, aby wszystkie prace były wykonywane zgodnie z planami zawartymi w projekcie. Jeśli nie decydujemy się na inspektora nadzoru budowlanego, to właśnie kierownik będzie musiał przeprowadzić odbiory techniczne i ocenić poziom zaawansowania prac, a jeśli coś okaże się źle wykonane to zarządzi o wstrzymaniu prac. Każdy kierownik musi mieć odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.
Inspektor nadzoru inwestorskiego
Ta osoba nie jest co prawda konieczna, ale czasami warto mieć kogoś, kto rzetelnie będzie nadzorował prace. Kierownik budowy zwykle współpracuje z wykonawcą. Choć w praktyce nie wolno mu niczego zatajać przed inwestorem (czy inaczej osobie, która decyduje się, że chce postawić dom) to czasami mogą się znaleźć pewne nieścisłości. Za to inspektor reprezentuje inwestora, więc zależy mu na tym, aby ten miał jak najrzetelniejsze informacje. Trzeba się także liczyć z tym, że organ, który wydaje zgodę na postawienie budynku, może nakazać zatrudnienie inspektora, gdy uzna, że budowla jest zbyt skomplikowana.
Nadzór autorski
Jest potrzebny wtedy, gdy zdecydujemy się na zmiany w projekcie w trakcie budowy. Na szczęście, przy mało skomplikowanych zmianach, nie trzeba się na niego powoływać, ale czasami inwestorzy i autorzy projektu zawierają między sobą umowę, w której godzą się na taki nadzór.
Oczywiście, zamiast zatrudniać te wszystkie osoby, możemy skorzystać z o wiele łatwiejszej metody, czyli zatrudnienie generalnego wykonawcy, z którym można zawrzeć kompleksową umowę. Dzięki niemu nie musimy przejmować się wybieraniem poszczególnych podwykonawców, podpisywać wielu umów i na bieżąco, dokładnie kontrolować postępów. Z dobrymi specjalistami budowa domów to czysta przyjemność!

http://morsbud.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy