Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeWodne, kanalizacyjne, sanitarne

Artykuł: Łączenie metali lutownicą elektryczną

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Łączenie metali lutownicą elektryczną

Łączenie metali lutownicą elektryczną
Autor: Robert_1988   |   10 lut 2015, 13:05   |   Dział: Artykuły

Jak korzystać z lutownicy elektrycznej ? Na co zwrócić uwagę podczas lutowania ? Oraz wiele wskazówek dotyczących tej czynności.

Lutownica elektryczna to urządzenie, które umożliwia łączenie metalowych elementów tak zwanym lutem miękkim (w temp. roboczej max. do 450 C). Łączymy urządzenia nie narażone na duże obciążenia. Metoda sprawdza się w dziedzinach takich jak elektronika, modelarstwo, prace dekarskie, przy pomocy lutownicy możemy też wypalać wzory na drewnie.
Pierwszym z omówionych przeze mnie sposobów będzie lutowanie cyną. By prawidłowo wykonać tę czynność przede wszystkim należy dokładnie oczyścić powierzchnię na której będziemy pracować. Wygładzamy pilnikiem i czyścimy szczotką drucianą. Następnie rozprowadzamy topnik w miejscu lutowania by zabezpieczyć metal przed utlenianiem. Ogrzewamy elementy przeznaczone do lutowania, drut lutu powinien topić się po zetknięciu z lutowanym elementem, a nie z grotem lutownicy. Gdy miejsce lutowania ostygnie nadmiar lutu usuwamy pilnikiem lub papierem ściernym.
Lutowanie elementów z blachy ocynkowanej jest kolejną metodą jakiej chcę się przyjrzeć. Łączymy elementy jakie chcemy zlutować "na wpust", dokładnie wygładzamy włókniną czyszczącą lub papierem ściernym wewnętrzną i zewnętrzną część materiału. Usuwamy kurz. Następnie za pomocą pędzla rozprowadzamy topnik na elementach przeznaczonych do lutowania. Nagrzewamy lutownicę, grot należy wycierać o kostkę salmiaku. Unieruchamiamy w imadle części jakie zamierzamy lutować. Przykładamy lut w taki sposób aby po rozgrzaniu elementów przeznaczonych do łączenia spoiwo wpłynęło pomiędzy łączone elementy. Czekamy aż ostygnie.
Lutowanie elementów sprzętu elektrycznego:
Pamiętaj by typ lutownicy był dostosowany do rodzaju lutowania: by połączyć elementy sprzętu elektrycznego i elektronicznego powinniśmy stosować lutownicę o niewielkiej mocy oraz cienkiej końcówce. Jeśli lutujesz po raz pierwszy dobrze byś potrenował na starym obwodzie drukowanym. Czas nagrzewania obwodu powinien być możliwie jak najkrótszy, zmniejszamy w ten sposób ryzyko uszkodzenia go. Lut stosujemy w miarę możliwości oszczędnie, dzięki temu zmniejszamy ryzyko zrobienia przerwy w obwodzie. By zlutować ze sobą elementy elektryczne i elektroniczne najlepiej używać spoiwa z topnikiem.
Jeśli istnieje taka potrzeba można usunąć stary lut czy zużyty element.
Należy rozgrzać stary lut końcówką grota. Gdy lut zaczyna się topić staje się błyszczący, w tym momencie przykładamy splotkę, która go wchłonie. Następnie umieszczamy taśmę z lutem w miejscu, które przygotowaliśmy. Można także użyć odsysacza cyny, który odsysa rozgrzaną cynę.
Lutowanie kabli to już dziecinnie prosta czynność, wystarczy usunąć fragmenty izolacji na długość około 1cm i zetknąć oba kable. W miejscu styku lutujemy po ostygnięciu możemy normalnie korzystać z kabla. Po jego uprzednim zabezpieczeniu taśmą izolacyjną.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy