Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaNauka języków

Artykuł: Metody uczenia się słownictwa

Dodaj zlecenie

Metody uczenia się słownictwa

Metody uczenia się słownictwa
Autor: karinam6   |   13 lis 2014, 15:04   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Nauka języków

Im większy będzie zasób naszego słownictwa tym barwniejsza i bardziej zrozumiała będzie nasza wypowiedź. Bez odpowiedniego zasobu słownictwa nie bylibyśmy w stanie ułożyć poprawnego gramatycznie zdania. Dlatego też tak ważne jest aby władać jak największą ilością słówek. Wielu osobom ich nauczenie się sprawia duże trudności. Nie wszyscy są w stanie nauczyć się słownictwa ot tak. Z tego powodu wypracowano kilka ciekawych metod na ich nauczenie się.


Najpopularniejszą metodą znaną nam od lat jest powtarzanie. Niektórym wydaje się ona żmudna i nudna. Polega ona na wielokrotnym powtarzaniu słówka w języku obcym oraz jego znaczenia w języku polskim. Po paru powtórzeniach słówka zostają zakodowane w głowie. Bardzo często obok tej metody stosuje się kojarzenie znaczenia słownictwa z jego użytkowaniem w zdaniu. Polega to na tym, że dla przykładu podawane jest zdanie w języku obcym zawierające wyuczane słowo w celu uświadomienia sposobu w jaki jest ono używane na co dzień. Nasz umysł znacznie łatwiej zapamiętuje całe zdania, w szczególności gdy prezentują one ciekawy sposób użycia danego słowa.

Bardzo popularną ostatnimi czasy metodą nauki słownictwa są fiszki. Fiszki to małe, prostokątne, papierowe kartoniki na których z jednej strony zapisane jest słowo w języku obcym wraz z przykładowym jego użyciem w zdaniu a z drugiej polskie znaczenie słówka. Nauka podobna jest do systemu powtarzania, ale różni się tym że nie widzimy na jednej kartce, obok siebie słówka i jego znaczenia w języku polskim. Dzięki temu łatwiej nam zweryfikować, czy rzeczywiście pamiętamy znaczenie danego słowa. Za pomocą fiszek można zagrać w grę, która polega na tym, że jedna osoba losuje kartonik i czyta na głos albo polskie znaczenie albo samo słówko w języku obcym. Zadaniem drugiego gracza jest odgadnąć słówko, bądź ukryte pod nim znaczenie.

Do przyjemniejszych sposobów na nauczenie się słownictwa należą wszelkiego rodzaju gry, od tych planszowych po komputerowe. Bardzo popularną grą planszową jest BLURT! Gra polega na tym, że gracze poruszają się po planszy tylko wtedy gdy zgadną zgadywankę. Zgadywanki to najczęściej definicje bądź opisy, które mają naprowadzić nas na konkretne słówko. Jeżeli gracz zgadnie, rusza dalej, jeśli nie – cofa się. Oprócz gier planszowych bardzo skuteczną metodą poszerzania zasobu słownictwa jest granie w gry komputerowe bądź na konsoli. Obecnie bardzo dużo gier dostępnych jest wyłącznie w języku angielskim. Aby zrozumieć fabułę ukochanej gry, bądź wypełnić powierzoną nam misję, musimy zapoznać się z użytym w niej słownictwem. Dzięki temu, bardzo szybko zapamiętujemy znaczenie słów. Często zaleca się aby osoby na pewnym już poziomie zaawansowania w danym języku, czytały książki w nim napisane. Nie ma sensu siedzenie ze słownikiem w jednej a książką w drugiej ręce. Chodzi tu o to aby nauczyć się wyłapywania znaczenia słów z kontekstu zdania. Książki w języku obcym należy po prostu czytać, tak jakbyśmy robili to w naszym ojczystym. Tylko wtedy ta metoda ma sens.

Inną metodą uczenia się słówek jest słuchanie. Okazuje się, że oglądanie wszelkiego rodzaju seriali czy filmów o interesującej, wciągającej nas fabule wzbogaca nasz zasób słownictwa podświadomie. Podczas oglądania, nasz umysł wyłapuje ciekawe, zabawne wypowiedzi i zapamiętuje je w naturalny sposób. Podobnie dzieje się przy słuchaniu muzyki. Osoby zainteresowane przesłaniem tekstu ulubionej piosenki sięgają do różnego rodzaju tłumaczeń i poprzez pasję do muzyki zapamiętują znaczenia poszczególnych słów. Jak więc widać metod uczenia się słownictwa bardzo dużo. Wyżej przedstawione metody to tylko namiastka tego, co możemy zrobić aby lepiej przyswajać nowe słowa. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nauka słówek nie musi być nudna, lecz łatwa i przyjemna.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy