Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Mieszkanie dla Młodych również na rynku wtórnym.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Mieszkanie dla Młodych również na rynku wtórnym.

Mieszkanie dla Młodych również na rynku wtórnym.
Autor: cyllaeth   |   2 lip 2015, 13:30   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

W czerwcu posłowie zadecydowali o zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki nowelizacji ustawy więcej osób ma skorzystać z proponowanych przez Sejm modyfikacji.

Do tej pory program „Mieszkanie dla Młodych” obejmowało tylko rynek pierwotny. Oznaczał to, że osoby korzystające z tego projektu mogły kupować tylko i wyłącznie nowe mieszkania bądź domy od dewelopera. Teraz zostały wprowadzone różnorakie poprawki, które mają ułatwić większej liczbie osób kupno własnego kąta. Zmiany te mają na celu zachęcenie młodych ludzi do korzystania z tego programu. Przez pierwszy rok trwania nie był on chętnie wybierają opcją – decydowano się raczej na zakup mieszkań należących do spółdzielni, bo były one o wiele tańsze oraz w większości nie trzeba było ich wykańczać i remontować.

Zatem jakie modyfikacje wprowadzono do tej inicjatywy? Przede wszystkim poszerzono ją o rynek wtórny. Dzięki temu wsparcie będą mogły dostać także osoby, które budują bądź przebudowują domy mieszkalne. Do tej pory nie mogli oni liczyć na dofinansowanie kredytów hipotecznych, a jedynie na odliczenie zwrotu części podatku VAT na materiały budowlane.

Zmiany w ustawie spowodują, że rodziny z trójką (lub więcej) dzieci będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie. Oznacza to, że został zniesiony limit wieku oraz warunek „nieposiadania pierwszego mieszkania”. Dodatkowo zwiększy się mnożnik, na podstawie którego wyliczana jest dopłata. Do tej pory wynosił on 15%, a po nowelizacji będzie dwa razy wyższy niż dotychczas. Wzrośnie również dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 metrów kwadratowych.

Na poprawkach w programie MdM skorzystają również nie będące w związku małżeńskim (takie jak na przykład narzeczeni, związki partnerskie, itd.). Do tego teraz nie trzeba będzie zwracać całości lub części dofinansowania, by przepisać własności części mieszkania na małżonka.

Będzie możliwy także zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej na podstawie umowy o budowę lokalu. Dofinansowanie będzie udzielane na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, który jest wnoszony w celu uzyskania prawa do własności mieszkania.

Ustawa dotycząca wszystkich zmian dotyczących programu Mieszkanie dla Młodych wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku sierpnia.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy