Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeAlarmowe, zabezpieczające

Artykuł: Montaż zamka o kilku ryglach

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Montaż zamka o kilku ryglach

Montaż zamka o kilku ryglach
Autor: Robert_1988   |   9 lut 2015, 13:46   |   Dział: Artykuły

Artykuł opisuje ze szczegółami metody montażu zamka o kilku ryglach. Prezentuje rodzaje zamków i zwraca uwagę na szczegóły istotne podczas montażu. Poza tym pokazuje na co zwrócić uwagę przy wyborze zamka.

By nieco poprawić bezpieczeństwo w naszym domu warto zaopatrzyć się w dobry zamek do drzwi, jednym z lepszych jest właśnie zamek o kilku ryglach. Jego wybór jest uzależniony od rodzaju drzwi jakie posiadamy. Zmierzmy ich grubość i wysokość istotny jest również kierunek otwierania drzwi. By zamek ryglowy było dobrym zabezpieczeniem najlepiej montować go do pełnych drzwi. Zamek tego typu posiada wiele zalet między innymi: Jest zamkiem o kilku zasuwach dzięki czemu mamy możliwość zamknięcia w kilku punktach i to przy użyciu jednego klucza. Na rynku spotkamy się z dwoma rodzajami zamków takie z atestem (certyfikatem) Instytutu mechaniki precyzyjnej oraz takie które nie zostały poddane procedurze certyfikacji. Instytut w zależności od wyniku przeprowadzonych testów przyznaje poszczególnym zamkom jedną z czterech klas, lepsze zamki mieszczą się w klasach A B i C. Zamek musi spełniać określone wymagania np. odporność na włamania, jest ona mierzona czasem jaki potrzebny jest na otwarcie zamka bez klucza. W przypadku kategorii A są to 3min, B od 3 do 6 minut i C od 6minut w górę.
Zamek ryglowy zbudowany jest następująco: blacha czołowa rygiel, czoło, zapadka. określone modele posiadają różna dodatkowe funkcje i udogodnienia. Oczywiście im większa cena tym lepsza jakość wykonania i trudniejszy do rozbrojenia zamek. Zamki możemy podzielić na dwie podgrupy: skrzynkowe zamki o kilku ryglach, jedne mają widoczny rygiel i zamykają się w 3 punktach to jedne z najprostszych konstrukcji i takie z metalową osłoną ich wygląd jest o wiele bardziej estetyczny i montaż prostszy ich dodatkowa zaletą jest zamknięcie nawet w 6 miejscach. W zamkach są użyte różne rodzaje bębenków: okrągły lub europejski, bębenki mogą być wyposażone w system chroniący przed wytrychem, przebiciem czy zniszczeniem, mogą mieć również różną liczbę zastawek. Jeśli chodzi o klucze też sporo się zmieniło, mamy do wyboru klucze płaskie ząbkowane, płaskie frezowane oraz okrągłe. Dzięki takim udoskonaleniom coraz trudniej jest je podrobić. Do wyboru mamy również rozdaje rygla, może być przecinany lub regulowany i różne rodzaje otwarcia: na zapałkę lub na klamkę. Podczas wyboru zwracajmy uwagę na ustawienie zamka w przypadku drzwi standardowych poziome i w przypadku drzwi z profilami pionowe.
Przygotowanie, zanim zabierzemy się za montaż powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją jaką producent dołączył do zamka. Następnie wyjmujemy drzwi z ościeżnicy i układamy je na płasko na dwóch drewnianych kozłach stroną wewnętrzną do sufitu. Usuwamy stary zamek, klamki i okucia oraz blachę czołową z ościeżnicy. Przy pomocy wzornika dołączonego do kompletu zaznaczamy punktami miejsca zamocowania zamka. Ułatwimy sobie sprawę przyklejając wzornik do drzwi. Gdy już dokonamy pomiary wypełniamy masą szpachlową wszystkie otwory jakie pozostały po starym zamku wyrównujemy i polerujemy. By zamontować zamek o trzech punktach zamknięcia należy: wywiercić otwór na bębenek używając wiertła do drewna lub wiertarki z otwornicą, następnie przykładamy zamek do drzwi obrysowujemy ołówkiem czoło zamka i wycinamy dłutem miejsce jego zamocowania. Następnie przykręcamy płytkę wzmacniającą na koniec do płytki mocujemy skrzynkę zamka. Na tym etapie sprawdzamy czy krawędź zamka pokrywa się za krawędzią drzwi. Przystępujemy do montażu szyny. Zaczynamy od położenia dolnej i górnej szyny po obu stronach zamontowanego zamka, rygiel powinien znajdować się wewnątrz skrzyni. Gdy ustawiamy szyny pamiętajmy by ich odległość od drzwi była taka sama. Gdy zakupiliśmy model który można ciąć dopasowujemy szyny po obu stronach zamka, następnie przycinamy je piłą i wiercimy otwory dzięki którym będzie można włożyć je w czopy mocujące. Szyny wystarczy rozsunąć na odpowiednią długość. Mocujemy prowadnice szyn w górnej i dolnej części drzwi następnie sprawdzamy funkcjonowanie zamka. Po wykonaniu następujących czynności możemy nałożyć drzwi z powrotem na zawiasy, zamknąć zamek i zaznaczyć ołówkiem rozmieszczenie rygli na ościeżnicy i na podłodze. Dłutem wycinamy miejsca zamocowania blach czołowych centralnych. Dokładnie zaznaczamy miejsca śrub mocujących. W celu zamocowania dolnej blachy czołowej czyli tej przeznaczonej do wpuszczenia w podłogę, wykonujemy przy pomocy wiertarki rząd otworów, które pokryją wyznaczone miejsce. Następnie mocujemy blachy i sprawdzamy czy są dopasowane do drzwi. Jeżeli zajdzie taka potrzeba piłujemy przy użyciu pilnika do metalu. W przypadku zamka o 5 punktach zamknięcia z pasem montuje się w bardzo podobny sposób. Gdy już zakończyliśmy pracę z zamkiem możemy zająć się wykończeniem (malowanie, lakierowanie) .

KOMENTARZE
  • brak komentarzy