Favore.plBaza wiedzyPozostałePraca

Artykuł: Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Dodaj zlecenie

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Autor:   |   20 sie 2014, 12:04   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie jesteśmy oceniani jedynie pod względem naszego doświadczenia zawodowego. Przyszły pracodawca będzie chciał przy okazji dowiedzieć się, jakie cechy charakteru posiadamy, ale przecież nie zapyta o to wprost. Będzie za to bardzo uważnie obserwował to, co mówi nasze ciało.

Na początku nie może być chaosu

Jak wiemy rodzajów rozmów kwalifikacyjnych jest bardzo dużo (http://www.grafton.pl/strefa-kariery/rodzaje-rozmow-kwalifikacyjnychhttp://www.grafton.pl/strefa-kariery/rodzaje-rozmow-kwalifikacyjnych ), wszystkie jednak zaczynają się podobnie.

Kiedy nasz potencjalny pracodawca widzi nas po raz pierwszy, ważne abyśmy nie siedzieli skuleni na kanapie w poczekalni ze wzrokiem wbitym w podłogę, nerwowo przebierając nogami.

Powinniśmy patrzeć osobie rekrutującej w oczy, ale tak aby nasz wzrok nie był świdrujący i natarczywy. Do pokoju, w którym będziemy odbywać rozmowę koniecznie idźmy w sposób pewny, z podniesioną głową.

Uścisk dłoni


Wiele osób ocenia temperament swojego rozmówcy po uścisku dłoni, dlatego to, jak będzie wyglądać powitanie, jest niesamowicie ważne.

Warto pamiętać, że to osoba rekrutująca decyduje o tym, jak będzie wyglądało powitanie, czy będzie to jedynie skinienie głową, czy uścisk dłoni, nie wyrywajmy się więc z podawaniem ręki jak Filip z konopii, ponieważ będzie to bardzo źle widziane.

Jeśli nasz rozmówca wyciągnie dłoń ważne, żebyśmy się lekko przybliżyli i uścisnęli dłoń pewnie i umiarkowanie mocno.

Nie wolno:
• podawać dłoni zbyt mocno
• potrząsać dłonią naszego rozmówcy
• podawać dłoni wierzchem do góry (tę tendencję mają szczególnie kobiety)
• podawać dłoni zbyt delikatnie
• ściskać jedynie koniuszków palców rozmówcy

Siedzenie - to nie taka prosta sprawa

Bardzo ważna jest pozycja jaką przyjmiemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Starajmy się nie krzyżować nóg, może być to szczególnie problematyczne dla kobiet, ponieważ zwykle siedzą z nogą założoną na nogę.

Warto jednak pamiętać, że krzyżowanie nóg czy rąk sprawia, że wydajemy się być osobami zamkniętymi i niechętnymi do współpracy z drugim człowiekiem. Pilnujmy aby nasza pozycja była wyprostowana, abyśmy się nie garbili ani nie kulili, ponieważ wtedy wydamy się osobami nieśmiałymi, wycofanymi i niepewnymi tego co mówimy.

Należy wystrzegać się także zbyt luźnej postawy. O tym szczególnie powinni pamiętać mężczyźni, którzy często siadają z szeroko rozstawionymi nogami, co może wydawać się gestem braku szacunku do osoby rekrutującej.

Odległość

Oprócz tego jak siedzimy, ważne jest gdzie siedzimy. Jeśli mamy możliwość wyboru miejsca, na którym usiądziemy, ważne abyśmy nie siadali zbyt daleko, ponieważ będziemy sprawiać wrażenie osoby, która się boi i chce już uciec do domu.

Nie powinniśmy siadać też zbyt blisko, ponieważ może to sprawiać naszemu pracodawcy dyskomfort, a tego byśmy nie chcieli. Psychologowie zwykle za najlepszą odległość uznają od 80 centymetrów do 2 metrów.

Mowa ciała jest na tyle ważna, że warto nad nią popracować tak samo, jak nad tym co będziemy mówić. Możemy popróbować w jakiej pozycji powinniśmy siedzieć oraz poprosić znajomego, aby poćwiczył z nami uścisk dłoni.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy