Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Na czym można oszczędzić budując dom?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Na czym można oszczędzić budując dom?

Na czym można oszczędzić budując dom?
Autor: oasja   |   12 lip 2017, 12:02   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

Jak wybudować dom i nie zbankrutować? Na co zwracać uwagę podczas wyboru projektu?

Budowa własnego domu wiąże się z ogromnymi wydatkami. Na każdym etapie budowy mogą pojawić się dodatkowe koszty, których nie uwzględniliśmy w początkowym kosztorysie. Istnieją jednak sposoby na oszczędności podczas budowy.

1.Kierownik budowy
Osoby budujące dom za wzwyczaj nie znają się na tym procesie, dlatego przydatna jest osoba z fachową widzą i doświadczeniem. Zatrudnienie rzetelnego kierownika budowy pozwoli nam zaoszczędzić wiele pieniędzy, czasu i nerwów na budowie. To kierownik odpowiada za realizowanie poszczególnych etapów. Jeżeli zatrudnimy dobrego kierownika budowy to sami nie będziemy musieli codziennie doglądać terenu budowy.

2. Projekt
Wybór projektu domu to pierwszy etap na jakim można zaoszczędzić. Jeżeli wybierzemy dom z katalogu, to nie będziemy musieli płacić ogromnych sum za autorski projekt. Mimo, że projekt z katalogu jest masowy, to możemy nanosić na niego niewielkie zmiany, które wiążą się jednak z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Dlatego jeżeli mamy bardo sprecyzowane oczekiwania wobec wyglądu naszego domu to zdecydujmy się na autorski projekt we współpracy z architektem.

3.Bryła domu
Zdecydujmy się na jak najprostszą bryłę domu. Wybierzmy dach dwuspadowy, który w przeciwieństwie do wielospadowego ma minimalny odpad dachówek, bo nie trzeba ich specjalnie docinać i układać. Zrezygnujmy również z bawolego oka, wykuszy i wszystkich uwypukleń. Takie dodatki bardzo podnoszą koszt samej budowy, a w perspektywie czasu prosty i klasyczny dom będzie najlepszym wyborem. Wymyślne balkony i tarasy też są kiepskim pomysłem jeżeli chcemy tanio zbudować dom. Oczywiście nie musimy rezygnować z balkonu, ale wybierzmy standardowy i prosty projekt. Bo im mniej skomplikowany projekt tym tańsza budowa.

4.Okna
Dobrej jakości okna dają nam bezpieczeństwo i oszczędności w dłużej perspektywie. Jeżeli zdecydujemy się na tanie okna może okazać się, że to przez nie ucieka najwięcej ciepła z mieszkania, co podnosi nasze rachunki za ogrzewanie. Czyli nie warto oszczędzać na jakości okien, za to można zdecydować się na wybór standardowych, plastikowych i białych okien, które są o około 20% tańsze od okien kolorowych. Dlatego najlepiej wybrać projekt domu i taką jego kolorystykę, aby białe okna dobrze się z nią komponowały.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy