Favore.plBaza wiedzyInformatyka i telekomunikacjaSpecjalistyczneZarządzanie projektami IT

Artykuł: Na czym polega wirtualizacja środowiska informatycznego

Dodaj zlecenie

Na czym polega wirtualizacja środowiska informatycznego

Autor:   |   15 sty 2014, 8:50   |   Dział: Artykuły

Wysokie rachunki za prąd oraz konieczność wygospodarowania odrębnego pomieszczenia na potrzeby serwerowni to bardzo częste zmartwienia małych i średnich przedsiębiorstw. Z pomocą może przyjść w tym przypadku wirtualizacja, która zapewni zwiększenie wydajności serwerów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich utrzymania.

Co to jest wirtualizacja?

Dotychczas systemy operacyjne oraz aplikacje używane w biurach, czy urzędach, były zazwyczaj instalowane na każdym komputerze z osobna. W przypadku awarii rodziło to problemy z przenoszeniem danych na inną maszynę, a naprawę należało przeprowadzać na każdym z urządzeń osobno, co generowało bardzo dużo pracy i czasu. Jednak dzięki wirtualizacji pojawiła się możliwość fizycznego oddzielenia aplikacji i systemów operacyjnych od samego sprzętu. Pracujący na warstwie wirtualizacji system operacyjny pozostaje oddzielony od konkretnego komputera, dzięki czemu może zostać z łatwością przeniesiony na inne urządzenie. Upraszcza to funkcjonowanie systemów informatycznych w każdym środowisku, oraz umożliwia przeprowadzanie skuteczniejszych backupów.

Zwiększenie wydajności


Serwer fizyczny zwykle wykorzystywany jest w nie więcej niż 15%, choć często wartość ta jest jeszcze niższa i nie przekracza nawet 5% mocy obliczeniowej maszyny serwerowej. Zastosowanie wirtualizacji potrafi zwiększyć wydajność serwerów do nawet 80%. W jaki sposób? Przez większość czasu serwery pozostają nieaktywne, czyli po prostu nie wykonują żadnych operacji, natomiast kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na moc obliczeniową – uruchamiane są kolejne maszyny wirtualne. W sytuacji przestoju spowodowanego awarią serwera fizycznego możliwe jest uruchomienie maszyn wirtualnych na innym serwerze, co istotnie wpływa na zachowanie ciągłości pracy. Efektywna wirtualizacja stała się możliwa dzięki zastosowaniu wielordzeniowych procesorów, dużo bardziej wydajnych od ich jednordzeniowych poprzedników.

Redukcja kosztów

Wirtualizacja daje możliwość realnego zmniejszenia kosztów związanych z utrzymaniem zarówno samych serwerów, jak i pomieszczeń serwerowych. Redukcja liczby maszyn pozwala także ograniczyć opłaty związane ze zużyciem prądu, oraz amortyzacją sprzętu. Jedynym dodatkowym niezbędnym elementem jest hiperwizor, czyli „zarządca” wirtualizacji. Wśród kilku istniejących na rynku zdecydowanie wyróżnia się darmowy Windows Hyper-V Server 2012 wbudowany w Windows Serwer 2012. Hiperwizor stworzony został z myślą o firmach dbających o finansową efektywność..

Co możemy zyskać?

Niewykorzystana rezerwa mocy obliczeniowej powiększa się analogicznie do wzrostu liczby serwerów. Innymi słowy firma ponosi koszty za sprzęt, którego w istocie nie wykorzystuje. Wirtualizacja serwerów, aplikacji czy desktopów jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez współczesny biznes. Przede wszystkim oferuje większą wydajność przy jednoczesnej redukcji kosztów, a osiągnięcie wysokiej dostępności i funkcjonalności jest możliwe przy bardzo prostej obsłudze.

O zaletach wirtualizacji możesz dowiedzieć się więcej na http://www.microsoft.com/pl-pl/male-srednie-firmy/rozwiazania/wirtualizacja-wieksza-wydajnosc-it.aspxhttp://www.microsoft.com/pl-pl/male-srednie-firmy/rozwiazania/wirtualizacja-wieksza-wydajnosc-it.aspx

KOMENTARZE
  • brak komentarzy