Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym
Autor: stella85   |   9 lis 2015, 14:45   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

Nowelizacja w prawie budowlanym-dla kogo jest korzystna? Długo czekaliśmy na zmiany w prawie budowlanym, które ułatwią i skrócą czas wszystkim inwestorom.

Od 28.06.2015 weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Jakie zmiany czekają inwestorów?
Nowe przepisy prawa budowlanego są korzystne szczególnie dla osób planujących budowę budynków mieszkalnych, bowiem zostało zniesione pozwolenie na budowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego. Inwestor jedynie musi zgłosić planowanie budowy do odpowiedniego urzędu oraz przesłać wymagana dokumentację- (cztery egzemplarze projektu budowlanego z odpowiednimi opiniami, pozwoleniami). Został także skrócony okres oczekiwania na ewentualny sprzeciw organu administracyjnego z 60 dni na 30. . Wydawanie pozwoleń na budowę będzie możliwe kiedy inwestor uzna, że to jest dla niego lepsze.

Bez pozwolenia można także wybudować wolno stojące, parterowe pomieszczenia gospodarcze: garaże, ganki, ogrody zimowe, oranżerie o łącznej powierzchni nie przekraczającej 35 m2 a łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Ponadto zniesiono pozwolenia na budowę przydomowego basenu, oczka wodnego, a także wiat (o powierzchni do 50 m2).

W nowelizacji prawa budowlanego przedstawiono także te obiekty, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji. Są to: ogrodzenia o wysokości do 2,2 m, docieplanie budynków na wysokości do 12 m, montaż pomp ciepła.

W dalszym ciągu pozwolenie jest wymagane w przypadku: budowania bliźniaków i szeregówek, całorocznych domków letniskowych, budynków usługowych, budynków wielorodzinnych, oraz remontu i przebudowy obiektów, które są wpisane do rejestru zabytków lub usytuowanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Nowelizacja prawa budowlanego znosi także obowiązek zgłaszania na 7 przed rozpoczęcia budowy terminu planowanego rozpoczęcia tej budowy. Dodatkowo nie trzeba będzie dostarczać zaświadczenia o przyłączeniu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, czy o możliwości dostępu do drogi publicznej.


Najnowsze zmiany w prawie budowlanym znacznie ułatwią podmiotom planującym inwestycje budowlane, a także przyśpieszają procedury niezbędne przy rozpoczęciu budowy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy