Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaSzkoły

Artykuł: Nauczanie w domu, co warto wiedzieć

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Nauczanie w domu, co warto wiedzieć

Nauczanie w domu, co warto wiedzieć
Autor: magdalenaokowska   |   20 paź 2015, 15:53   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Szkoły

W Polsce domowe nauczanie nie jest zbyt powszechnie stosowane. Zanim zdecydujemy się na ten sposób kształcenia dziecka warto dowiedzieć się kilku rzeczy, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję.

Wielu rodziców przed posłaniem dziecka do szkoły zastanawia się nad domową nauką. Widząc w tym zarówno wiele korzyści, jak i zalet obie opcje mogą być rozważane. Domowe nauczanie to bardzo dużo obowiązków, ale też wiele przyjemności. Jeżeli uważamy, że mamy odpowiednie kompetencje to warto się nad tym zastanowić.

Czym właściwie jest domowe nauczanie?
Domowe nauczanie polega na edukacji przekazywanej dzieciom przez rodziców czy opiekunów. Dzieci nie chodzą do normalnej szkoły ze swoimi rówieśnikami, a zamiast tego kształcą się w domu.

Dlaczego rodzice decydują się na domowe nauczanie?
Wielu rodziców decyduje się na domowe nauczanie ze względu na troskę dziecka. Przypadki pokazują, że taka decyzja może być związana ze wcześniejszą stratą zaufania do placówki oświatowej. Czasami dzieci stają się ofiarą prześladowań czy też nauczyciele nie przykładają odpowiedniej uwagi do indywidualnego rozwoju. Powodów może być wiele, a w końcu najważniejsze jest rozwój i bezpieczeństwo dziecka.

Czy szkoła w jakiś sposób kontroluje postępy w nauce?

Tak! To szkoła wyraża zgodę na domowe nauczanie, więc jest zobowiązana do kontroli. Egzaminy dla dziecka odbywają się zazwyczaj dwa razy do roku, co semestr. Zakres materiału zależy od dyrektora szkoły i jest podawany do wiedzy rodzica na początkowym etapie edukacji domowej.

Czy trzeba być nauczycielem, aby samodzielnie uczyć swoje dzieci?
Oczywiście, że nie! Każdy rodzic, który czuje się na siłach da sobie radę z obowiązkiem nauczania.

Czy w tym wieku dzieci nie powinny spędzać czasu z rówieśnikami?

Jeżeli środowisko szkolne jest dla dziecka niszczące to zdecydowanie się na domową edukację może przynieść sporo korzyści Kontakt z rówieśnikami można zapewnić zapisując dziecko na dodatkowe zajęcia poza szkolne. Mogą to być np. kółka hobbistyczne czy zajęcia ruchowe. Dziecko wychodząc z domu będzie uczyło się kontaktu z rówieśnikami i na pewno nie stanie się odludkiem. Najważniejsze jest odpowiednie zbilansowanie czasu spędzanego w domu i czasu spędzanego z rówieśnikami.

Czy warto się na to zdecydować?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ dziecko od najmłodszych lat powinno przyzwyczajać się do kontaktu z innymi dziećmi. Rezygnując ze szkoły rezygnujemy tak naprawdę z wielu korzyści wynikających z przebywania dzieci „wśród swoich”. Domowe nauczanie jest polecane jeżeli dziecko źle się czuje w szkole i jest nękane przez rówieśników. Przed tym krokiem warto zmienić szkołę i dać dziecku szansę na rozwój swoich umiejętności w środowisku szkolnym.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy