Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo prawne

Artykuł: Obniżenie alimentów jak wygląda w praktyce

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Obniżenie alimentów jak wygląda w praktyce

Obniżenie alimentów  jak wygląda w praktyce
Autor:   |   18 paź 2015, 8:25   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Alimenty bywają przedmiotem wielu sporów pomiędzy byłymi małżonkami. Tego typu zobowiązanie finansowe jest przeznaczone na utrzymanie dziecka, a przecież każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej.

Zdarza się jednak, iż zasądzone alimenty są dla zobowiązanego zbyt wysokie lub okoliczności, na podstawie których zostały one orzeczone, zmieniły się. W takiej sytuacji możliwe jest dochodzenie obniżenia alimentów. Co należy wiedzieć, zanim przygotujemy pozew?

Kiedy mogę ubiegać się o obniżenie alimentów?

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, a w szczególności art. 138 dokładnie określa przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby zasadne było ubieganie sie o obniżenie alimentów. Może to bowiem mieć miejsce wówczas, gdy nastąpi zmiana stosunków osoby zobowiązanej do ich płacenia, jak również tej je otrzymującej. Są to następujące sytuacje:
- osoba, która otrzymywała dotąd alimenty, podjęła pracę zarobkową,

- osoba, która płaciła alimenty straciła zatrudnienie, uległa wypadkowi lub wymaga kosztownego leczenia, co skutkuje obniżeniem jej możliwości zarobkowych.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: http://kancelariaea.pl/publikacje/53-obnizenie-alimentow.htmlObniżenie alimentów

Należy jednak pamiętać, iż zanim sąd podejmie decyzję w sprawie obniżenia alimentów, będzie skrupulatnie badał okoliczności, na podstawie których zabiega się o nie. Zatem każda okoliczność, świadcząca o tym, iż zobowiązany do płacenia alimentów celowo doprowadził pogorszenia swoich możliwości zarobkowych, na przykład poprzez świadome zwolnienie z pracy, będzie skutkowała odrzuceniem wniosku.

Przygotowując pozew o obniżenie alimentów należy więc precyzyjnie opisać i wskazać przesłanki. Warto dołączyć do wniosku wszelkie dowody poświadczające prawdziwość oraz zasadność naszych roszczeń. Przyda się również pomoc prawna, gdy tego typu sprawy wymagają precyzyjnego i profesjonalnego podejścia.

Należy pamiętać, iż choć prawo daje możliwość ubiegania się o obniżenie alimentów, to w praktyce uzyskanie pozytywnego zakończenia sprawy może być trudne do osiągnięcia. Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka, na które zasądzone zostały alimenty, zatem jeśli nasze roszczenia nie zostaną odpowiednio udowodnione oraz nie znajdą pokrycia w przepisach prawnych, możemy liczyć się z oddaleniem naszego wniosku.

Artykuł przygotowany na podstawie informacji znalezionych na stronie http://kancelariaea.pl/Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia

KOMENTARZE
  • brak komentarzy