Favore.plBaza wiedzyRzemiosło i przemysłDrzewny, papierniczyKonstrukcje

Artykuł: Obsługa wyrzynarki

Dodaj zlecenie

Obsługa wyrzynarki

Obsługa wyrzynarki
Autor: Robert_1988   |   18 lut 2015, 13:06   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Konstrukcje

Kilka zdań i wskazówek dotyczących prawidłowej obsługi i konserwacji tego urządzenia. Niezbędnik dla początkującego majsterkowicza.

Wyrzynarka to narzędzie przeznaczone przede wszystkim do cięcia drewna, ale poradzi sobie również z miękkimi metalami i tworzywami. Przy pomocy wyrzynarki uzyskujemy prostą linię cięcia jak również linię o nieregularnym kształcie. Urządzenie służy także do wycinania okrągłych czy prostokątnych kształtów, jest więc obowiązkowym narzędziem majsterkowiczów.
Brzeszczoty, za pomocą wyrzynarki można ciąć różne i do poszczególnych materiałów przeznaczone są różne brzeszczoty. Kupujemy je oddzielnie w specjalnych zestawach. Zazwyczaj w takim zestawie znajduje się kilka brzeszczotów do metalu, drewna i tworzywa mających różny rozmiar.
Każdy brzeszczot ma zaczep służący do osadzenia go w uchwycie mocującym. Te służące do cięcia drewna mają czy sklejki mają drobne i gęsto rozmieszczone ostrza, by ciąć drewno twarde czy płyty pilśniowe należy stosować brzeszczoty o dużych ostrzach. Jeszcze inny kształt mają brzeszczoty przeznaczone do cięcia metali i innych tworzyw. Gdy chcemy uzyskać nieregularny kształt używamy tzw. brzeszczotów ślimakowych.
By umieścić brzeszczot w wyrzynarce, odkręcamy lekko pokrętło uchwytu mocującego. Następnie umieszczamy końcówkę brzeszczotu mającą zaczep i dokręcamy pokrętło. Zanim zaczniemy powinniśmy zrobić próbne nacięcie materiału. Istnieją różne typy wyrzynarek w tych nowocześniejszych brzeszczot umieszcza się po odchyleniu dźwigni blokady. W starszych typach wyrzynarek brzeszczot umieszcza się w otworze i mocuje dokręcając niewielką śrubę.
Gdy tniemy płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do krojonego materiału. Należy uważać by urządzenie podczas pracy nie wpadło w turbulencje. Zdarza się, że podczas turbulencji pęka brzeszczot. Twarde materiały tniemy z niewielką mocą posuwu brzeszczotu. Im bardziej miękki materiał tym ustawiamy szybszy bieg. Urządzenie prowadzimy równomiernie w jednakowym tępię.
Urządzenie jest na tyle dokładne, że pozwala na cięcie nieregularnych kształtów, jeśli chcemy ciąć np.. koło możemy dokupić specjalny cyrkiel. Wyrzynarka nie jest wstanie wykonać skrętu o kącie 90 stopni. Aby uzyskać w drewnie prostokątny kształt wykonujemy cztery nacięcia.
Aby rozpocząć cięcie nie z brzegu a od środka należy użyć wiertarki z wiertłem o dużej średnicy lub otwornicy. Na desce rysujemy szkic otworu jaki chcemy zrobić, następnie wiertarką "uzbrojoną" w grube wiertło lub otwornice wykonujemy wiercenia w rogach naszego szkicu. Umieszczamy brzeszczot w otworze i tniemy wzdłuż narysowanej linii. W ten sposób otrzymujemy otwór o zaokrąglonych narożnikach jeśli zależy nam na ostrych kątach wystarczy miejsca wierceń wyrównać wyrzynarką. Wyrzynarka ma tę właściwość, że potrafi ciąć drewno nie tylko pod kątem 90 stopni. Jej minimalny kąt cięcia to 45 stopni. Kąt cięcia możemy wyregulować przekrzywiając płozę.
Aby wykonać równe i precyzyjne cięcie skośne, mocujemy deskę imadłami do stołu. Jednocześnie wzdłuż linii cięcia możemy przytwierdzić równą metalową listwę. W trakcie cięcia płoza będzie sunąć po oparta o nią i uzyskamy idealnie prostą linię.
Wyrzynarkę można przymocować na sztywno do stołu. Jej płozę mocujemy do sztywnej deski z wyciętym otworem w którym umieszczam brzeszczot. Deskę mocujemy do stołu najlepiej przy pomocy imadeł. Ułatwia to pracę z tym urządzeniem, ponieważ mniej męczy nam się ręka podczas pracy. Zaleca się taki sposób cięcia w przypadku bardzo precyzyjnych cięć.
Zanim zaczniesz ciąć miękką stal olejem technicznym, gdy chodzi o aluminium mieszamy olej techniczny z denaturatem. Przycinanie tworzyw sztucznych, PCV czy pleksi będzie łatwiejsze jeśli brzeszczot zwilżymy wodą.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy