Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Oczekiwania kandydatów vs. oferty pracodawców zobacz, jak wygląda rekrutacja w Polsce

Dodaj zlecenie

Oczekiwania kandydatów vs. oferty pracodawców zobacz, jak wygląda rekrutacja w Polsce

Oczekiwania kandydatów vs. oferty pracodawców  zobacz, jak wygląda rekrutacja w Polsce
Autor:   |   22 lip 2014, 8:36   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Sprawna komunikacja pomiędzy stronami, jasny proces rekrutacyjny i konkretne informacje na temat zarobków. Oto lista najważniejszych oczekiwań kandydatów, którzy szukają pracy. Niestety nie zawsze spotykają się one ze zrozumieniem ze strony pracodawców. Zapoznaj się z wynikami badań i sprawdź, czego można się spodziewać na rynku pracy.

Czy moje CV dotarło?

Sprawdziliśmy jakie są oczekiwania i doświadczenia kandydatów na naszym rynku pracy oraz jakie praktyki są stosowane przez pracodawców. Analizując raport „Kandydaci wymagający, pracownicy za mało przyjaźni”, przygotowany przez eRecruitment Solutions nasuwa się kilka ciekawych wniosków. Wynika z niego, że podstawową informacją, jakiej oczkują kandydaci jest to, czy ich aplikacja dotarła do firmy i na jakim jest etapie. Niby nic takiego, a jednak tylko 45% firm deklaruje, że zawsze potwierdza otrzymanie CV, a jedynie 23% na bieżąco informuje zainteresowanych o postępach w procesie rekrutacji. Według badań firmy Start Wire, brak komunikacji rażąco wpływa na wizerunek firmy, oczywiście na jej niekorzyść. Aż 77% osób, które nie otrzymały odpowiedzi na swoje zgłoszenie, zaczyna negatywnie postrzegać firmę, a 58% raczej nie zdecyduje się na zakup produktu, czy skorzystanie z jej usługi.

Nie tylko pieniądze

Nikogo chyba nie zdziwi, że jednym z ważniejszych elementów oferty pracy są proponowane warunki finansowe. Jawnego przedstawienia tych informacji już na początkowym etapie rekrutacji domaga się 56% biorących udział w badaniu. Dane te są ważne dla tych, którzy rozważają zmianę pracy, jak również dla osób zaczynających swoją przygodę z zatrudnieniem. Informowanie o zarobkach w sposób jawny daje kandydatom możliwość rozeznania się w branżowych stawkach, a co za tym idzie, większy komfort w negocjacjach.

77% badanych chce poznać przyczynę swojego niepowodzenia w procesie rekrutacyjnym. Jest to informacja, która pozwala kandydatom zweryfikować swoje CV oraz umiejętności – być może należałoby popracować nad znajomością języków obcych, a może zmienić profil przeglądanych ofert pracy? Otwartość firmy i sprawna komunikacja, jest ważna nie tylko dla tych, którzy otrzymają propozycję współpracy, ale dla wszystkich aplikujących.

Profesjonalizm w procesie rekrutacji

Zarówno rekrutujący jak i prowadzony przez nich proces rekrutacyjny mogą być wizytówką firmy. Warto zaprezentować się od jak najlepszej strony, ale jak to zrobić? Oczekiwania kandydatów nie są wygórowane - cenią sobie firmy, które podają termin zakończenia rekrutacji i wywiązują się z niego, jest to istotne dla 35% badanych. Natomiast 36% ankietowanych kandydatów chciałoby otrzymywać także dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za rekrutację, dzięki czemu mogliby otrzymać bardziej szczegółowe informacje.

Na koniec zaciekawić może fakt, że w badaniu znajdziemy również informację o tym, iż 39% osób poszukujących zatrudnienia, nie życzy sobie pytań uznawanych za „dziwne”, czyli takich, które nie mają żadnego związku ze stanowiskiem, na które aplikują. Skąd taki postulat? Najpewniej z doświadczenia na polu rekrutacji, które jak wiemy potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wytrwałych kandydatów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://...www.grafton.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy